Karmnik dla drobiu to nieodłączny element wyposażenia każdego kurnika oraz wybiegu dla drobiu hodowlanego. Na rynku dostępne są różne rodzaje karmideł: o różnych pojemnościach, wysokościach, wielkościach, wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Każde z nich dobierane jest do indywidualnych potrzeb hodowcy czyli m.in.: do ilości i gatunku hodowanego drobiu oraz miejsca, gdzie będzie się znajdować karmnik. Karmidło zasypowe dla drobiu to wygoda i komfort dla każdej hodowli drobiu tj. kur niosek, kaczek, gęsi, indyków, bażantów i innych ptaków ozdobnych.
Karmidło dla drobiu – potrzebne w hodowli?
Karmnik dla kur pozwala na utrzymanie czystej i suchej paszy. Dobrej jakości pasza to klucz to zdrowej i wydajnej hodowli. Bardzo często zdarza się, że w nieodpowiednich karmidłach pasza moknie, a potem pleśnieje, co może być tragiczne w skutkach dla zdrowia ptaków. Innym zagrożeniem dla paszy jest jej zabrudzenie, gryzonie oraz robactwo, które może dostać się do paszy i przenosić groźne choroby. Bezpieczeństwo to główny aspekt, dlaczego warto wybrać karmniki dla drobiu do swojej hodowli. Automatyczny karmnik dla kur pozwala oszczędzać paszę, ponieważ korytka są skonstruowane tak, aby ptaki nie miały możliwości wygrzebywania pożywienia, a samo korytko uzupełnia się w miarę wyjadania paszy przez ptaki. Karmidła dla drobiu to również wygoda dla hodowcy, który nie musi co najmniej dwa razy w ciągu dnia chodzić i dosypywać paszy.
Metalowe karmniki dla ptaków, czy plastikowe?
Karmniki dla drobiu prezentowane w ofercie sklepu wykonane są z materiałów najwyższej jakości – metalu bądź tworzywa sztucznego. Metalowe karmniki dla ptaków doskonale sprawdzają się na dużych wybiegach, ponieważ ich pojemność zaczyna się od 10 kg, aż do 150 kg, dlatego na wybiegu wystarczy uzupełnić zasobnik co jakiś czas, bez konieczności dosypywania paszy co dzień. Karmidła dla kaczek wykonane z plastiku sprawdzają się zarówno wewnątrz kurników jak i na wybiegach na świeżym powietrzu. Są łatwe w utrzymaniu czystości – ich mycie, czyszczenie i dezynfekcja jest bezproblemowa. Zasypywanie zasobnika również nie jest problemem – wystarczy otworzyć pokrywę górną i dosypać karmy.
Karmniki dla drobiu – specjalna konstrukcja
Dostępne karmniki dla gęsi i innego drobiu hodowlanego posiadają specjalne konstrukcje, które zostały opracowane na podstawie obserwacji drobiu hodowlanego, tak aby uniknąć błędów hodowlanych. Do najważniejszego zalicza się:
- podziałka w misie karmidła, która zapobiega rozsypywaniu i marnowaniu paszy. Niektóre modele karmideł posiadają inne sposoby na wyznaczenie stanowisk pobierania paszy, ale najpopularniejsza jest kratka z podziałką. Karmidło dla drobiu może być wyposażone również w okrągłe otwory. Korytka dla kur posiadają zamykanie z podziałką, dzięki czemu ptaki nie mają możliwości wchodzenia do środka i wygrzebywania pożywienia.
- Okapniki - dedykowane są do większych karmideł. Okapnik zapobiega zamoknięciu paszy w korytku, dzięki czemu jest ona cały czas sucha. Na rynku dostępne są również karmniki dla kur, które posiadają wbudowaną ochronę korytka przez zamoknięciem, które ukryte jest pod zasobnikiem.
- Nóżki do karmidła – umożliwiają umieszczenie misy powyżej poziomu ziemi, dzięki czemu pasza nie zabrudza się ziemią i piaskiem.
- Możliwość podwieszenia na uchwycie, jeśli chcemy karmidło umieścić wyżej. Dotyczy to zazwyczaj większego drobiu hodowlanego tj. indyki oraz gęsi.
Karmnik dla piskląt – jakie najlepsze?
Dla piskląt od pierwszego dnia życia należy wybierać karmidła o najmniejszej pojemności tj. 1 – 3 kg. Karmnik dla piskląt musi posiadać niskie korytko, aby kurczaki mogły bez problemu pobierać paszę. Właśnie takie warunki spełnia karmnik dla drobiu o pojemności 1 - 3 kg. Alternatywą dla karmidła zasypowego może być korytko, wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Pisklęta mają swobodny dostęp do karmy. W miarę wzrostu kurczaków karmidła należy wymieniać na większe.