Gołębnik to pomieszczenie do hodowli gołębi, które powinno być wyposażone w podstawowe elementy tj. siodełka spoczynkowe, podłogę czyli ruszt, wloty do gołębi, wanny kąpielowe oraz narzędzie do czyszczenia i dezynfekcji. Te wszystkie detale pozwalają na utrzymanie odpowiednich warunków bytowych oraz higienicznych w hodowli gołębi. Odpowiednie wyposażenie gołębnika umożliwia nadzór nad stanem zdrowia ptaków.
Ruszt podłogowy do gołębnika – dlaczego warto stosować?
Ruszt do gołębnika pozwala utrzymać zdrowe i higieniczne warunki bytowe dla ptaków. Ruszt to nic innego jak podłoga z otworami, przez które spadają odchody ptaków. Odchody gołębi to środowisko doskonałe do rozwoju i lęgu pasożytów. Gołębie dzięki zastosowanym rusztom nie mają bezpośredniego kontaktu z odchodami, chroniąc je przed groźnymi chorobotwórczymi patogenami. Ruszt dla gołębi powinien być wykonany z mocnego tworzywa sztucznego, które łatwo wyczyścić i odkażać za pomocą preparatów do dezynfekcji. Materiał, z którego wykonana jest podłoga w gołębniku powinien być mocny i odporny na niską / wysoką temperaturę, a także charakteryzować się wysoką wytrzymałością na nacisk. Ruszt do gołębnika można czyścić za pomocą skrobaka lub szpachelki, istnieje również możliwość wyczyszczenia myjką ciśnieniową. Ruszt to podłoga występująca w konkretnych wymiarach np. 50 x 50 cm, elementy należy łączyć i docinać w gołębniku do danego wymiaru.
W hodowli gołębi warto wyposażyć się również w ruszt do skrzynek transportowych, który pozwoli oddzielić pomiot od zwierząt przebywających w klatce. Ptaki nie mają bezpośredniego kontaktu z odchodami, pozwala to zwiększyć higienę podczas ich transportu.
Wloty do gołębi – do czego służą?
Wloty do gołębi to nic innego jak otwory w gołębniku, które otwierają się w jedną stronę – pozwalając gołębiom wejść z powrotem do gołębnika, bez możliwości jego opuszczenia. Takie rozwiązanie pozwala na monitorowanie gołębi po lotach. Widełki wykonane są z aluminium, natomiast głowica z tworzywa sztucznego, w której znajduje się otwór, aby poprowadzić drut prowadzący. Drut prowadzący wykonany ze stali nierdzewnej jest odporny na ciężkie warunki atmosferyczne, umożliwia pewny i stabilny montaż widełek w otworze. Montaż jest bardzo prosty i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. W ofercie dostępne są widełki do wlotów dla gołębi o długości 25 cm oraz 30 cm, natomiast pręt o średnicy 4mm występuje w długościach 31,5 cm oraz 61,5, można je zawsze dociąć, w zależności od szerokości otworu wlotowego.
Siodełka spoczynkowe dla gołębi
Odpoczynek to zwyczaj gołębi z ich naturalnego środowiska, szczególnie ważny po długotrwałych i wymagających lotach. Dlatego gołębnik należy wyposażyć również w siodełka spoczynkowe, na których ptaki będą mogły odpocząć. Siodełko jest przykręcane do ściany lub listwy przygotowanej do tego celu. Siedzisko dla gołębi może być w każdej chwili zdemontowane np. w celu wyczyszczenia i dezynfekcji. Zaleca się, aby siodełka były najlepiej zamontowane w jednym pionowym rzędzie – jedno pod drugim. Siodełko dla gołębi może być wykonane z tworzywa sztucznego lub z drewna. Ten pierwszy model jest łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji. Natomiast drewniane siodełka są zbliżone bardziej do naturalnego środowiska.
Kąpiele gołębi – po co stosować?
Regularne kąpiele gołębi pozwalają wyeliminować patogeny, które bytują na ptakach, wykonywane w wannach kąpielowych. W okresie pierzenia zaleca się wykonywać kąpiel raz w tygodniu, natomiast w okresie lotów już 1-2 razy na tydzień, ponieważ ptaki są bardziej narażone na kontakt z groźnymi pasożytami. Kąpiel gołębi można podzielić na dwa rodzaje: suchą i mokrą. Sucha kąpiel można sporządzić w wannie kąpielowej uzupełnionej ziemią okrzemkową, która charakteryzuje się wysokim działaniem przeciwpasożytniczym, skutecznie zwalcza piórojady oraz ptaszyńca oraz roztocza. Dodatkowo korzystnie wpływa na stan skóry i upierzenia. Mokra wersja gołębich kąpieli to zazwyczaj specjalna sól rozpuszczona w wodzie – taki roztwór pozwala zregenerować organizm ptaków po lotach oraz uzupełnić składniki mineralne. Sól do kąpieli dla gołębi zawiera kompleks makro- i mikroelementów tj. żelaza, potasu, wapnia, magnezu, fosforu, cynku, jodu i innych. Roztwór soli skutecznie usuwa również kurz i łupież z piór.
Dezynfekcja gołębnika – kiedy i jak najlepiej przeprowadzić?
Najważniejszym aspektem w hodowli gołębi jest czystość i dezynfekcja gołębnika. Gołębnik i całe jego wyposażenie powinny być regularnie czyszczone. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać szpachelki lub skrobaki, ponieważ zanieczyszczenia z odchodów są zaschnięte i trzeba je najpierw zeskrobać. Oprócz czyszczenia podłogi w gołębniku należy pamiętać o poidłach, karmidłach, gniazdach i siodełkach, to również ważne elementy, na których zasiedlają się chorobotwórcze patogeny. Lekarze weterynarii zalecają co najmniej dwa razy w roku przeprowadzić kompleksową dezynfekcję gołębnika – takie działania pomogą usunąć szkodliwe patogeny chorobotwórcze i utrzymać ptaki na wysokim poziomie bytowym. Najlepiej przed parowaniem gołębi oraz na koniec pierzenia jesienią. Dezynfekcja gołębnika powinna być przeprowadzona za pomocą opryskiwacza, tak aby cząsteczki preparatu miały możliwość dotarcia w najtrudniejsze zakamarki. Te wszystkie zabiegi pozwolą na zapewnienie dobrostanu gołębiom oraz ochronę przed chorobami.