Brama dezynfekcyjna to specjalna konstrukcja, która pozwala na ochronę ferm drobiu, trzody chlewnej, gospodarstw rolnych oraz zakładów przetwórstwa przed wszelkimi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wszelkie bakterie i wirusy bardzo łatwo przenoszone są przez pojazdy, zarówno samochody osobowe jak i ciężarowe. Dysze 360 o umiejscowione z każdej strony pozwalają na dokładną dezynfekcję pojazdu, nawet pod autem, za pomocą dysz umiejscowionych między przejazdami. Brama dezynfekcyjna to najlepsza ochrona przed ASF oraz ptasią grypą.
Brama bioasekuracyjna 400 x 470 cm – specjalna konstrukcja
Prezentowana brama dezynfekcyjna wykonana jest z solidnej ocynkowanej konstrukcji, która odporna jest na trudne warunki atmosferyczne, w tym skrajnie niskie temperatury. Wymiary bramy są dobrane do pojazdów – zarówno osobowych jak i ciężarowych. Specjalne rozmieszczenie dysz umożliwia dezynfekowanie pojazdów w trybie 360 o. Jest to najskuteczniejsza ochrona przed ASF oraz ptasią grypę. Pojazdy przejeżdżają po specjalnych najazdach, między którymi również umieszczona są dysze – w celu dezynfekcji podwozia. Wyposażenie bramy można poszerzyć o elementy dodatkowe tj.:
- Uruchamianie na pilot lub fotokomórkę – nie potrzeba osób trzecich do obsługi urządzenia,
- Mechanizm podgrzewania zasobnika z preparatem – przydatny w okresie zimowym, przy temperaturach poniżej 0 oC,
- Automatyczny mechanizm usuwania wody z rur i dysz – również przydatny w okresie zimowym, aby krople wody nie zamarzały w rurach i dyszach – może to doprowadzić do uszkodzenia instalacji,
- Schowek izolowany – niezbędny, jeśli brama jest oddalona od budynków, w których można przechowywać wózek ze skrzynką elektryczną, lancą oraz zbiornikiem na roztwór.
Bramka do dezynfekcji 400 x 470 cm – jak zamontować?
Oferowane bramy przeznaczone są do samodzielnego montażu na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej. Brama dezynfekcyjna montowana jest za pomocą kotew chemicznych oraz naciągów. Płyta fundamentowa to betonowa ława, wykonana z betonu B20, o wymiarach 4,5 x 4,5 m. Zbrojenie płyty fundamentowej to siatka z drutu fi 10mm o oczku 25 mm. Grubość betonu to ok. 30 cm, a pod nim podsypka wykonana z piasku lub żwirku na głębokości 40 – 80 cm, w zależności od podłoża. Taka płyta fundamentowa pod bramę zapewni jej bezpieczne użytkowanie. Oferujemy również montaż bramy – po wcześniejszych ustaleniach. Koszt montażu jest indywidualny i zależny od lokalizacji.
Maty dezynfekcyjne wjazdowe czy brama bioasekuracyjna – co wybrać?
Brama dezynfekcyjna to stanowczo najlepszy wybór do ochrony gospodarstw i zakładów przed groźnymi wirusami, dlaczego? Brama bioasekuracyjna jest tańsza w użytkowaniu i eksploatacji – zużywane jest mniej środka dezynfekcyjnego. Dezynfekcja pojazdów odbywa się zawsze czystym roztworem, natomiast na matach po jednym przejeździe pojazdu roztwór jest już zabrudzony. Niecka dezynfekcyjna odkaża tylko koła, a brama cały pojazd dookoła wraz z podwoziem. Również obsługa bramy jest bezproblemowa – jeśli zastosujemy opcje z fotokomórką – czujniki wykrywają pojazd i dysze załączają się same, nie potrzeba osób trzecich do obsługi. W porównaniu do mat – roztwór w niecce należy wymieniać na bieżąco, maty również się zużywają i należy je wymieniać na nowe. Przeliczając to na dłuższy okres czasu – brama dezynfekcyjna jest lepszym rozwiązaniem. Mimo, że początkowy koszt bramy nie jest mały ale zwraca się w późniejszym czasie. Dla hodowców trzody chlewnej bardzo często są programy dopłat do bioasekuracji, do których zalicza się również zakup bramy dezynfekcyjnej.
Bioasekuracja – dopłaty dla hodowców
Aktualnie dostępne są programy dopłat do bioasekuracji, czyli refundacja wydatków na działania związane z zapobieganiem chorobom w hodowli zwierząt. Hodowcy trzody chlewnej mogą ubiegać się o dofinansowanie do 100% wydatków poniesionych w 2024 roku. Refundacji podlegają artykuły przeznaczone do tego celu tj.:
- Bramy bioasekuracyjne,
- Maty dezynfekcyjne,
- Produkty biobójcze, środki dezynsekcyjne lub deratyzacyjne,
- Odzież ochronna i obuwie ochronne,
- Zabezpieczenie budynków przed dostępem zwierząt domowych,
- Przebudowę lub remont pomieszczeń.