Dokarmianie dzikich ptaków jest bardzo ważne w czasie ujemnych temperatur. Podczas zimy ptaki mają znacznie utrudniony dostęp do pokarmu więc warto im pomóc go zdobyć. Dzikie ptaki żywią się głównie małymi ziarnami i nasionami. Jeśli zdecydujemy się na karmianie ptaków powinniśmy wiedzieć czym i kiedy należy je karmić. Dość ważną kwestią jest regularność, ponieważ ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym dostają pożywienie, a nagłe odcięcie ich od pokarmu wyrządzi im więcej szkód niż ich nie karmienie.
CZYM DOKARMIAĆ PTAKI?
Jest wiele rodzajów karm dla dzikich ptaków. Aby rzeczywiście pomóc, a nie szkodzić trzeba wiedzieć co ptaki mogą jeść. Do podstawowych pokarmów, które możemy podawać ptakom należą:
- Ziarno dla ptaków – wszelkiego rodzaju zboża oraz ich mieszanki to świetny wybór do ich karmienia. Najlepszymi wyborami zbóż są: owies, pszenica, siemię lniane, kukurydza czy sezam. Aby ułatwić pobieranie karmy mniejszym ptakom, warto je delikatnie rozdrobnić.
- Słonecznik dla ptaków – może być łuskany lub w łupinie, ważne aby nie był solony. Nasiona słonecznika są bogate w tłuszcze, białko i minerały, dlatego świetnie sprawdzą się w czasie silnych mrozów.
- Orzechy dla ptaków – ziemne, włoskie czy laskowe. Orzechy to także niezwykle cenne źródło tłuszczy i białka więc są idealne na mrozy. Należy je rozdrobnić na mniejsze kawałki, które umożliwią pobieranie pokarmu.
- Owoce dla ptaków – to cenne źródło witamin niezbędnych dla zdrowia. Gruszka czy jabłko znajdą swoich fanów wśród ptaków. Świeże owoce można zastąpić suszonymi.
KIEDY KARMIĆ DZIKIE PTAKI?
Dzikie ptaki potrzebują pomocy w zdobywaniu pożywienia szczególnie zimą i jesienią, kiedy samodzielne pozyskiwanie go jest utrudnione. Dokarmianie ptaków powinno odbywać się w miarę możliwości dwa razy dziennie. Początek karmienia przypada zwykle na połowę jesieni i trwa do końca zimy. Ważne jest aby wybierać wysokoenergetyczne karmy, aby zagwarantować odpowiednią ilość tłuszczy.
Wiele osób o tym nie wie ale ptaki można dokarmiać także wiosną, a nawet latem. Wystarczy odpowiednio dobrać składniki pożywienia. W okresie wiosny i lata ptaki potrzebują zdecydowanie więcej białka. Nieprawidłowe żywienie w tym okresie może znacząco zagrozić ptakom w późniejszym życiu więc większość ludzi rezygnuje w tym okresie z pomocy ptakom.
KULE TŁUSZCZOWE DLA PTAKÓW
Kula tłuszczowa dla ptaków to znakomite źródło energii. Tłuszcz, w którym znajdują się wysokiej jakości ziarna dostarcza ptakom wszystkich składników niezbędnych im do przetrwania mrozów. Kule umieszczone są w siatkach, które umożliwiają im bezproblemowe pobieranie pokarmu. Można je wieszać na drzewach, karmnikach lub w wielu innych miejscach. Jest to prosty sposób na dokarmianie ptaków. Akie kule można również samodzielnie przygotować w domu.
CHLEB DLA PTAKÓW – TAK CZY NIE?
Wiele osób uważa, że wykorzystanie resztek pieczywa do karmienia ptaków to bardzo dobry pomysł. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Pieczywo, zwłaszcza białe, szkodzi zdrowiu, a nawet zagraża życiu ptaków. Karmienie chlebem ptaków, również tych wodnych, jest dla nich bardzo niebezpieczne, ponieważ nie trawią one cukrów. Spożywanie przez ptaki chleba prowadzi do poważnych chorób i schorzeń takich jak: kwasica, zespół anielskiego skrzydła, cukrzyca oraz problemów ze stawami, chorób układu pokarmowego, biegunek czy odwodnienia. Najlepszym sposobem by dokarmić ptaki jest zakup gotowych karm, które są przystosowane do potrzeb tych zwierząt.
Dokarmianie dzikich ptaków to jest dla nich cenną pomocą, kiedy nie są w stanie poradzić sobie same z pozyskiwaniem pokarmu. Jednak należy pamiętać by robić to w sposób przemyślany aby im bardziej nie zaszkodzić. Główną i najważniejszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest to czym karmimy. Karma dla dzikich ptaków powinna być dostosowana do ich potrzeb. Nieprawidłowo dobrany pokarm bardziej zaszkodzi niż pomoże. Ważne jest również aby karmić ptaki w odpowiednim czasie, odpowiednimi produktami.