Pluskwa domowa to pasożyt, który żywi się krwią człowieka. Jest to szkodnik wyjątkowo odporny na niekorzystne warunki tj. niska temperatura oraz brak pożywienia – może przeżyć nawet kilka miesięcy. Pluskwa to owad o wielkości ok. 4-6 mm oraz 3 mm szerokości, posiada spłaszczony tułów. Jej ciało jest przystosowane do pokonywania trudnych terenów tj. nierówne powierzchnie, ściany. Nie mają skrzydeł – przemieszczają się tylko za pomocą nóżek. Ich niewielki kształt sprawia, że bez problemu skrywają się nawet w niewielkich szczelinach. Żywią się krwią, stąd są ogromnym zagrożeniem ponieważ mogą przenosić groźne choroby. Do skutecznego zwalczania tych szkodników służą specjalne środki na pluskwy, które można samemu stosować w pomieszczeniach lub na zewnątrz budynków.
Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?
- bolesne ugryzienia na ciele,
- specyficzny zapach – mdły, przypominający zapach kolendry lub migdałów,
- plamy krwi zazwyczaj widoczne na pościeli, materacu,
- martwe pluskwy oraz jaja.
Skąd się biorą pluskwy ?
Pluskwy domowe mogą przenieść się do naszego domu w zasadzie z każdego miejsca na ciele żywiciela. Bardzo łatwo o ich przeniesienie z publicznego transportu lub z innego domu, w którym byliśmy z wizytą, z hoteli, szpitali, biur, zakupu używanych mebli, kin, teatrów, gości, w których mieszkaniach bytują pluskwy.
Pluskwa domowa w ciągu dnia skrywa się w szparach, podłogach, meblach, listwach, futrynach, w ciemnych i ciepłych miejscach. W takich miejscach samice składają również jaja, które zwiększają populację. Żeruje w ciemności, czyli nocami – wychodzi z kryjówek, szukając żywiciela aby pobrać krew, czyli pożywienie. Znakiem, że mamy do czynienia z inwazją pluskiew są ich ślady po ugryzieniu na ciele człowieka. Najczęściej można je spotkać w sypialni, w elementach łóżkach lub w jego okolicach.
Pluskwy w domu – gdzie szukać ?
- Listwy przyścienne
- Łóżka
- Szczeliny w ścianie
- Dywany
- Za tapetą
- Ramy obrazów
- Żaluzje
- Zasłony, firanki oraz karnisze
- Obudowy gniazdek elektrycznych
- Futryny drzwiowe
- Meble
Domowe sposoby na pluskwy
Do najbardziej popularnych sposobów domowego zwalczania pluskiew należy pranie pościeli i innych materiałów w gorącej wodzie tj. 60 st. C, wysoka temperatura zabija pluskwy w każdym stadium ich rozwoju. W przypadku drobnych przedmiotów, których nie ma możliwość wyprać – należy włożyć je do woreczków i umieścić w zamrażarce w temperaturze -20 st. C na minimum 12 godzin. Widoczne pluskwy można wyeliminować odkurzając szczeliny i inne miejsca, w których występują. Trzeba pamiętać, aby po odkurzaniu od razu wyczyścić pojemnik na odpady – do szczelnie zamkniętego worka.
Pluskwa domowa jest szczególnie mało odporna na temperaturę powyżej 45 st. C, dlatego kolejną z domowych metod jej zwalczania jest działanie parą wodną, która doskonale wnika do szczelin i zakamarków, niszcząc pluskwy w każdym stadium rozwojowym.
Ziemia okrzemkowa na pluskwy to fizyczna bariera dla tych szkodników, w pełni naturalna i bezpieczna dla ludzi oraz zwierząt. Doskonale nadaje się do stosowania w budynkach mieszkalnych, szczególnie w sypialni, gdzie najczęściej można spotkać pluskwy. Najlepiej rozsypać ziemię dookoła łóżka – stworzyć barierę. Dodatkowo należy posypać sprężyny, skrzynię, wszystkie meble i inne elementy stojące w pobliżu łóżka. Pluskwy po przejściu lub wejściu na barierą giną po paru dniach. Ziemię można rozsypać również w szczelinach, listwach i innych miejscach, w których bytują pluskwy. Najlepiej rozprowadzać pędzelkiem, a po 7 dniach odkurzyć i powtórzyć zabieg.
Preparat na pluskwy – co najlepiej zastosować ?
Niestety domowe sposoby na pluskwy nie są skuteczne 100 % - dlatego trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki. Kiedy już mamy zlokalizowane miejsce występowanie szkodników możemy sięgnąć po dedykowane do tego celu preparaty. Na rynku dostępne są spraye, stężone preparaty do przygotowania roztworów oraz bomby gazowe na pluskwy. Każdy z wymienionych środków oparty jest na działaniu co najmniej jednej substancji czynnej, która przy zetknięciu z owadem niszczy jego układ nerwowy, co w efekcie powoduje śmierć szkodnika. Substancje czynne, które skutecznie zwalczają pluskwy to: cypermetryna, tetrametryna oraz butotlenek piperynolu.
Najwygodniej i najłatwiej jest zastosować spray na pluskwy, czyli gotowy preparat przeznaczony do stosowania w miejscach ich występowania, przed użyciem należy tylko wstrząsnąć opakowanie. Forma areozolu jest wygodna w aplikacji i bardzo dobrze wnika w trudno dostępne miejsca.
Preparaty na pluskwy w formie stężonego płynu do rozcieńczenia z wodą w swoim składzie posiadają co najmniej jedną substancję czynną, która poraża ich układ nerwowy i powoduje śmierć. Przy sporządzaniu roztworu do oprysku pomieszczeń należy być szczególnie ostrożnym, ponieważ stężona substancja jest niebezpieczna. Oprysk na pluskwy rozpyla się zazwyczaj za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego – woda mieszanka w postaci mgiełki wnika to trudno dostępnych miejsc tj. szczeliny, drobne ubytki w ścianie i inne. Środki na pluskwy można stosować w formie roztworu do malowania powierzchni, maluje się wtedy świeżo przygotowanym roztworem miejsca, w których szkodniki żerują.
Bomba na pluskwy – jak działa ?
Bomba na pluskwy to kolejny sposób walki z niechcianymi szkodnikami. Jest to metoda fumigacji, czyli zadymiania pomieszczenia. Wszyscy muszą opuścić pokój, który będzie poddawany zadymianiu, łącznie ze zwierzętami oraz roślinami. Należy zamknąć również okna i drzwi, tak aby gaz nie ulatniał na zewnątrz. Dostępne fumigatory na pluskwy to produkty gotowe do użycia – wystarczy uchylić wieczko i gaz będzie się ulatniał. Mgła dociera w trudno dostępne miejsca np. rury wentylacyjne.
Jak wiadomo pluskwy to owady nadzwyczajnie odporne na wszelkie trudne warunki. Stąd też najlepiej zastosować dwa rożne preparaty na pluskwy np. oprysk oraz Dobol fumigator. Pozwoli to na zaatakowanie z dwóch różnych stron i skuteczne pozbycie się szkodników.