Każdy opiekun psa wie, że obroża to niezbędny przedmiot dla większości psów. Pupil może nosić ją cały czas i będzie ona pomocna podczas spacerów, podróży czy łapania psa. Obroża dla psa powinna być prawidłowo dopasowana, tak aby nie stwarzać dyskomfortu, nie dusić ale też nie spadać i nie wisieć na szyi psa. Obroża powinna przylegać do skóry pupila ale dawać możliwość wykonywania swobodnych ruchów. Istnieje wiele rodzajów obroży i każda z nich sprawdzi się dla innego psa. Aby obroża spełniała swoją funkcję musi być odpowiednio dopasowana. Zapobiega to duszeniu psa lub spadaniu obroży, także możliwości zaczepienia się jej na ogrodzeniu i innych przedmiotach. Żeby dopasować obrożę wystarczy zmierzyć obwód szyi pupila.
JAKĄ OBROŻĘ WYBRAĆ DLA PSA?
Na rynku istnieje wiele rodzajów obroży. Każda z nich spełnia inną funkcję i sprawdzi się u innego psa. Do najpopularniejszych obroży należą:
- Uniwersalna obroża dla psa – jest najczęściej wybierana przez właścicieli psów. Może służyć do wyprowadzania pupila lub jako forma oznaczenia go. Często wyposażone w adresówki, które pomagają znaleźć psa w razie zgubienia. Pies może chodzić w nich cały czas.
- Obroża zaciskowa dla psa – służy do profesjonalnego tresowania czworonogów. Używając ich trzeba mieć duże wyczucie i wiedzę jak to robić tak, aby nie zrobić psu krzywdy.
- Odblaskowa obroża dla psa – odblaskowa obroża świetnie sprawdzi się podczas wieczornych lub nocnych spacerów. Dzięki niej pies będzie widoczny, a to zapewni mu większe bezpieczeństwo. Może w niej chodzić cały czas lub tylko na spacerach.
- Obroża półzaciskowa – służy do nauki chodzenia na smyczy. Idealna dla psów, które ciągną i są niesforne. Jest delikatniejsza i mogą jej używać amatorzy, jednak pamiętając o zachowaniu ostrożności.
- Obroża na kleszcze – to produkt, który odstrasza kleszcze, często również pchły. Pies nosząc obroże tworzy wokół siebie tarczę chroniącą go przed ugryzieniami i ukąszeniami.
DŁAWIK DLA PSA – JAK DZIAŁA?
Obroża behawioralna to narzędzie pozwalające na kontrolę psa. Świetny produkt podczas tresury i szkoleń. Dławik dla psa pozwala na szybkie założenie i zdjęcie. Stopery uniemożliwiaj samoczynne zsunięcie się dławika z głowy psa, a co za tym idzie wyswobodzenie i ewentualną ucieczkę, przy równoczesnym ograniczeniu i blokowaniu zbyt mocnego zaciśnięcia się pętli. Wszystkie obroże zaciskowe powinny być używane bardzo ostrożnie, najlepiej przez behawiorystów, pod ich okiem lub po uprzednim szkoleniu. Obroże behawioralne mają za zadanie dawać psu nieprzyjemny impuls przy każdej próbie szarpania się i ciągnięcia idąc na smyczy. Dzięki tym bodźcom, pies, jest zniechęcony do takich zachować. Trzeba jednak pamiętać, że to nie my mamy ciągnąć psa, ponieważ może to spowodować podduszenie. Obroża samoistnie zaciska się po niepożądanym zachowaniu pupila. Takiego rodzaju obroży nie zaleca się używać o małych psów, ponieważ są bardziej delikatne i może to spowodować u nich uszczerbek na zdrowiu lub poważne rany.
ADRESÓWKI DLA PSA – ZNAJDŹ SWOJEGO PUPILA
Adresówka dla psa pomaga na odnalezienie właściciela zgubionego pupila, Kiedy pies się zgubi mając za sobą adresówkę, osoba, która go znalazła może w łatwy sposób skontaktować się z właścicielem. Na identyfikatorze powinny znaleźć się dane psa, takie jak: imię, wiek, rasa, cechy szczególne, często również zdjęcie oraz dane właściciela umożliwiające kontakt z nim. Adresówki mają różne formy. Co raz większą popularność zyskują adresówki z kodem QR. Ich użycie jest bardzo proste. Tworzymy za ich pomocą elektroniczny paszport psa, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje o pupilu i jego właścicielu. Znalazca po zeskanowaniu kodu może skontaktować się z właścicielem psa, a dodatkowo opiekun dostaję informację, że kod z adresówki został zeskanowany. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które jest bardzo praktyczne i wygodne. Identyfikator dla psa przypinamy zazwyczaj do obroży, której nie zdejmujemy psu, aby zawsze miał ze sobą adresówkę.