Szczepienie zwierząt to niezwykle ważna profilaktyka, która pomaga zapobiegać wielu chorobom. Szczepionka ma za zadanie zmobilizować organizm do tworzenia, niezbędnych do walki z wirusami, przeciwciał. Cały proces, który odbywa się po przyjęciu szczepionki, zostaje zapamiętany przez organizm i wykorzystany przy ewentualnym przyszłym kontakcie z antygenem. Automatyczna strzykawka do szczepienia zwierząt to bardzo przydatne narzędzie, które znacząco przyspiesza ten proces. Dzięki niej możemy zaszczepić więcej zwierząt w krótszym czasie. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza przy masowych szczepieniach dużych stad zwierząt. Niezaszczepione zwierzę jak dużo bardziej wystawione na działanie antygenów i drobnoustrojów chorobotwórczych, a więc narażone na groźne konsekwencje chorób. Należy pamiętać, że każde szczepienie oraz podanie jakiegokolwiek leku zwierzętom musi zostać przeanalizowane przez lekarza weterynarii.
STRZYKAWKA LUER LOCK – NIEZASTĄPIONA W KAŻDEJ HODOWLI
Strzykawka automatyczna przeznaczona jest do przeprowadzania dużych akcji szczepiennych. Dzięki ich budowie pozwalają na precyzyjne dawkowanie leków. Pistolet do szczepień posiada mocowanie typu Luer Lock, która pozwala na dopasowanie igieł z tym samym mocowanie. Strzykawka Luer Lock umożliwia mocowanie igieł różnych wymiarów, a jak wiadomo musimy je dostosować do poszczególnych szczepionek i gatunków zwierząt, które szczepimy. Różnorodne warianty strzykawek z wężem lub mocowaniem butelkowym pozwalają hodowcy na wybór najlepszej dla siebie opcji – w zależności od sposobu szczepienia oraz zwierząt. Dzięki możliwości montownia igieł Luer Lock - jeden automat może posłużyć do szczepień kilku gatunków zwierząt. Szczepienie ma ogromny wpływ na dobrostan i bezpieczeństwo zwierząt więc należy je regularnie wykonywać według zaleceń. Aby proces ten przebiegał szybko ważne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi, do których zalicza się automat do szczepień zwierząt.
STRZYKAWKI WIELOKROTNEGO UŻYTKU Z MOCOWANIEM LUER LOCK
Wielorazowa strzykawka do szczepień zwierząt świetnie sprawdzi się podczas mniejszych akcji szczepiennych. Wykonana została z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które możemy wielokrotnie dezynfekować i sterylizować. Plastikowa strzykawka jest lekka, a dzięki mocowaniu Luer Lock pozwala na użycie igieł tego samego typu. Różne pojemności zbiornika umożliwiają dopasowanie ich do szczepionego zwierzęcia i dawek leków. Taką strzykawkę trzeba częściej uzupełniać, a więc nie jest do końca dobrym rozwiązaniem do szczepień dużych stad. Świetnie sprawdzi się natomiast do szczepienia poszczególnych sztuk.
PISTOLET DO SZCZEPIENIA GOŁĘBI – JAKI WYBRAĆ?
Do szczepienia gołębi świetnie sprawdzą się strzykawki automatyczne z cylindrem o pojemności 0,3 ml, 1 ml lub 2 ml, pozwalają one na bardzo precyzyjne dawkowanie leku. W większości wybierane są strzykawki z mocowaniem na butelkę, ze względu na dostosowane opakowania z lekiem lub szczepionką. Podstawowe szczepienia gołębi młodych przeciw salmonelozie i paramyksowirozie obejmują dwie iniekcje w odstępie 4 tygodni. Pierwsze szczepienie powinno odbyć się w 3 – 4 tygodniu życia, a drugie nie później niż 3 tygodnie przed lotami.
- JAKIE IGŁY DO SZCZEPIEŃ GOŁĘBI WYBRĆ?
Najczęściej do szczepienia gołębi wybierane są igły Luer Lock, w rozmiarze 0,8 x 5 mm lub 0,8 x 10 mm. Są to wymiary dedykowane typowo do gołębi, tak aby proces szczepienia przebiegł szybko i bezproblemowo.
- JAK PRZYGOTOWAĆ GOŁĘBIE DO SZCZEPIENIA?
Przed podaniem szczepionki gołębie powinny być całkowicie zdrowe oraz odrobaczone. Po zbiegu należy ptakom zapewnić wodę oraz pożywienie, a także stałą obserwację. Można im również podać elektrolity, które utraciły przez stres związany ze szczepieniem.
STRZYKAWKA AUTOMATYCZNA DLA BYDŁA
W przypadku bydła najczęściej wybiera się pistolety do szczepień z dużymi cylindrami o pojemności nawet 50 ml. Do szczepienia bydła opasowego dobrym wyborem są strzykawki na wysięgniku. Pozwalają one na zwiększenie dystansu od zwierzęcia oraz przyczyniają się do większego bezpieczeństwa osób przeprowadzających szczepienia. Każde szczepienia są ważne aby zachować zdrowie i odporność bydła na groźne choroby. Dla bydła igły Luer Lock dedykowane są w rozmiarach 1,8 x 15 mm, 2,0 x 15 mm, 2,0 x 15mm lub 2,0 x 20 mm.
- Jakie szczepionki dla bydła?
Dla cieląt niezbędne jest zaszczepienia na błonice, wąglik i nosówkę. Dorosłe krowy wymagają stałych szczepień przeciwko BVD, IBR, leptospirozie, PI3 oraz BRSV. Pierwsze szczepienie powinno odbyć się kiedy bydło skończyło co najmniej 3 miesiąc życia. Szczepienia powtarza się co roku lub 2 razy do roku w zależności od medykamentu i zaleceń weterynarza.
AUTOMAT DO SZCZEPIENIA ŚWIŃ – JAKI BĘDZIE NAJLEPSZY?
Pistolet do szczepień trzody chlewnej powinien mieć dużą pojemność, ponieważ zazwyczaj używany jest do większej ilości świń na raz. W hodowli trzody chlewnej w większości wykonywane są szczepienia ochronne, w celu uniknięcia występowania groźnych chorób. Oczywiście oprócz szczepień, w hodowli należy pamiętać o dobrostanie zwierząt tj. odpowiednia dieta, odpowiednie warunki hodowli. Pierwsze szczepienia loszek na PPV wykonuje się nie wcześniej niż po ukończeniu 5 miesiąca życia. Świnie należy szczepić przed fazą tuczu. Zalecane jest uodparnianie prosiąt już w 6 tygodniu życia oraz po kolejnych 4 tygodniach. Świnie szczepi się na wiele chorób le nie istnieje jednak jeden schemat szczepień. Każda jednostka chorobowa ma swój utarty plan szczepień. Najpopularniejsze szczepienia w hodowli trzody chlewnej:
- Parwowiroza i rożyca,
- Mykoplazmowe zapalenie płuc,
- Grypa,
- Cirkowiroza.
Igły Luer Lock dedykowane do szczepienia świń:
- 0,8 x 10 mm – prosięta
- 1,2 x 20 mm – młode osobniki
- 1,4 x 20 mm – młode osobniki
- 1,2 / 1,4 x 20 / 30 mm – tuczniki i maciory
POMÓR KRÓLIKÓW – KONIECZNE SZCZEPIENIE!
Króliki są bardzo wrażliwe i podatne na łapanie różnych chorób, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie im profilaktyki w postaci szczepienia królika. W hodowli królików wyróżniemy szczepienia podstawowe oraz dodatkowe. Myksomatoza to jedna z chorób, na którą każdy królik powinien być zaszczepiony, już po 4 tygodniu i doszczepione od 10 tygodnia. Odstęp pomiędzy szczepieniami powinien wynosić 2 tygodnie. Tuż po nim jest niezwykle groźna choroba – pomór królików. Jest to bardzo zaraźliwa i groźna choroba, na którą działają tylko szczepienia królików. Bez tego choroba może bardzo szybko się rozprzestrzenić i spowodować śmierć wszystkich osobników w hodowli. Można je wykonywać już od 5 tygodnia. Niezwykle ważnym aspektem jest również zadbanie o odpowiednie środowisko i dobrostan hodowanych zwierząt.