Odchów piskląt to pierwszy etap w hodowli drobiu. Jest to jednocześnie najważniejszy etap, ponieważ pisklęta nabierają wtedy zdrowia, kondycji oraz odporności. Do prawidłowego rozwoju oprócz dostępu do pożywienia i wody należy zapewnić im również odpowiedni warunki środowiskowe, czyli odpowiedniej temperatury, która jest jednym z najważniejszych czynników. W naturalnym środowiskiem pisklętami zajmuje się kwoka, która pod swoimi piórami zapewnia im ciepło i bezpieczeństwo. Przy sztucznym odchowie należy im zapewnić ciepło dzięki innym urządzeniom. Najlepiej sprawdzają się maty grzewcze dla piskląt, które są doskonałą alternatywą dla tradycyjnej sztucznej kwoki. W zależności od gatunku drobiu – pisklęta powinny być dogrzewane prze okres 4 – 6 tygodni.
Jak działa mata do ogrzewania piskląt?
Zasada działania maty do ogrzewania piskląt jest bardzo prosta. Jest gotowa do użytkowania – wystarczy podłączyć ją pod zasilanie 230 V. Czas nagrzewania płyty to 1 – 2 godziny, w zależności od jej wielkości. Płyta do ogrzewania piskląt nagrzewa się do temperatury 50 – 60 st. C. Pisklęta naturalnie skupiają się w grupie pod płytą, gdzie mają zapewnioną odpowiednią temperaturę oraz suchą ściółkę. Na rynku dostępne są też płyty dla piskląt posiadające w budowie nóżki, dzięki którym jest możliwa regulacja wysokości płyty. Z każdym tygodniem pisklęta są coraz większe i trzeba podnosić płytę wyżej. Płyty grzewcze wykonywane są z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są łatwe w czyszczeniu oraz dezynfekcji.
Jak dobrać wielkość płyty do ilości piskląt?
Rozmiar płyty należy dobrać do ilości piskląt, ponieważ każda płyta w danym rozmiarze charakteryzuje się odpowiednią mocą. Dla przykładu: płyta dla piskląt o mocy 15 W, wymiar 25 x 25 cm – jest odpowiednia dla 15 sztuk piskląt. Dlatego można przyjąć, że 1 W odpowiada jednemu pisklęciu. W ten sposób najlepiej dobierać wielkość płyty grzewczej.
Dlaczego warto stosować płyty grzewcze dla piskląt?
- Doskonała alternatywa dla tradycyjnej sztucznej kwoki,
- Bezpieczna w użytkowaniu,
- Możliwość regulowania wysokości,
- Niskie zużycie energii, przy maksymalnej wydajności cieplnej,
- Długa żywotność,
- Odpowiednia izolacja płyty,
- Możliwość podłączenia większej ilości płyt,
- Możliwość zastosowania termoregulatora,
- Dioda LED – informująca o prawidłowym działaniu urządzenia.
Maty grzewcze aluminiowe – ekonomiczniejsza opcja
Ciekawym rozwiązaniem są aluminiowe maty grzewcze, które są tańszą opcją od regulowanych płyt grzewczych. Budowa maty jest prosta – są to dwie warstwy aluminium, które wewnątrz posiadają równomiernie rozprowadzony przewód grzewczy. W celu zwiększenia bezpieczeństwa – przewód grzewczych jest umieszczony w dodatkowej osłonie silikonowej. Aluminium jest doskonałym przewodnikiem, stąd też zapewnia doskonały rozkład ciepła. Z każdej maty wyprowadzone są dwa przewody do jej podłączenia, dzięki czemu istnieje możliwość łączenia mat szeregowo oraz podłączenia ich do termoregulatora w celu dostosowanie odpowiedniej mocy. Aluminiowe maty grzewcze wyróżniamy o mocach 25 W – 68 W, przy łączeniu ich szeregowo sumujemy wartości.
Panel grzewczy na podczerwień - ciepło w całym kurniku
Panel grzewczy do gołębnika znajduje zastosowanie również w kurnikach i innych budynkach, w celu ogrzania pomieszczenia, w którym znajdują się ptaki. Na czym polega promieniowanie podczerwone? Jest to promieniowanie elektromagnetyczne między światłem widocznym, a falami radiowym. Fale podczerwone ogrzewają zwierzęta oraz wszystko co otacza panel dookoła, czyli powierzchnie tj. sufit, ściany, podłoże i przedmioty. Panel grzewczy na podczerwień posiada moc 250 W ale jest bezpieczny dla zwierząt, nie nagrzewa się jak tradycyjna żarówka grzewcza.