Pułapki na szczury i myszy to niezbędne urządzenia do łapania tych nieproszonych gryzoni, które odwiedzają nasze domy, budynki gospodarcze, inwentarskie, magazyny i inne. Na rynku dostępne jest wiele modeli pułapek na gryzoni, różnią się wielkością, materiałem wykonania i sposobem chwytania szkodnika.
Pułapka na gryzonie – rodzaje:
Pułapka na myszy występuje w różnych formach. W wyborze pułapki należy kierować się głównie pytaniem – gdzie będzie stosowana? W domu, w biurze, w magazynie? Istotną informacją jest również czy będzie stosowana na zewnątrz budynku – narażona na działanie czynników zewnętrznych czy wewnątrz budynku. Bardzo ważny jest fakt, czy w pobliżu pułapki będą znajdować się inne zwierzęta, aby nie miały możliwości schwytania się w pułapkę. Wielkość populacji szkodników to też istotny czynnik. Po zebraniu informacji mamy do dyspozycji kilka rodzajów pułapek:
- Pułapka zatrzaskowa
- Pułapka lepowa na myszy
- Pułapka żywołowna
Żywołapka na myszy – humanitarna wersja pułapki
To pułapka żywołowna – jak nazwa wskazuje – potrafi schwytać gryzonie humanitarnie, darując im życie. Myszy lub szczury wchodzą do klatki, gdzie czeka na nich przynęta. Jaka przynęta na myszy? Może to być po prostu kawałek, szynki, sera, chleba, w przypadku szczurów może to wyglądać tak samo. Przy wejściu zatrzaskują się drzwiczki i szkodnik nie ma możliwości uwolnić się z niej. Po schwytaniu wystarczy wypuścić ją na zewnątrz. Jest to humanitarny sposób na walkę z gryzoniami, jeśli nie chcemy wyrządzać im krzywdy. Jeśli niestety mamy do czynienia z większą plagą szkodników – pułapka żywołowna nie będzie skuteczna, nawet w dużej ilości. Żywołapka jest wykonana z kraty metalowej, jest to forma małej metalowej klatki. Pozwalają schwytać tylko jednego gryzonia, co jest minusem tej formy pułapki.
Pułapka zatrzaskowa na szczury i myszy - najpopularniejsza forma pułapki na szkodniki
To najpopularniejszy rodzaj pułapek na gryzonie. Na pewno można je znaleźć w każdym gospodarstwie domowym. Najczęściej spotykaną jest pułapka z drewnianą podstawą, jednak pułapka z plastikową podstawą jest o wiele prostsza w utrzymaniu czystości. Mechanizm działania pułapki to zatrzask, który aktywuje się po wejściu gryzonia na łapkę. Jest szybka i skuteczna – powoduje natychmiastową śmierć szkodnika. Zaletą pułapki zatrzaskowej jest możliwość użycia jej wielokrotnie, wystarczy usunąć tylko poprzednio schwytanego szkodnika. Największym minusem jest zabicie zwierzęcia, niestety niektórzy nie mogą pogodzić się z tak niehumanitarnym sposobem, wtedy należy wybrać inną metodę walki z myszami i szczurami.
Lep na myszy i szczury – jak działa?
Lep na gryzonie to doskonała alternatywa dla miejsc, w których nie można wyłożyć trutki na szkodniki. Pułapka lepowa na myszy zawiera w swoim składzie wabik, który skutecznie przyciąga gryzonie. Klej na pułapce jest mocny a jednocześnie nie wysycha i pozwala na schwytanie szkodników, bez możliwości wydostania się z niej. Co więcej – jest odporna na działanie trudnych warunków pogodowych na zewnątrz, więc może być stosowana w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Aby szybciej zanęcić i schwytać szkodnika można położyć na pułapce kawałek sera. Jest w stanie złapać większą ilość szkodników jednocześnie.
Przynęta na szczura – co najlepiej zastosować?
Najlepsza przynęta na szczura lub myszy pozwala zachęcić szkodniki do wejścia do pułapki lub żywołapki bez żadnych podejrzeń lub pobranie przynęty zmieszanej lub nasączonej trutką. Skutecznym wabikiem na myszy i szczury, który efektywnie wabi szkodniki do pułapki jest wabiwax. Są to kostki woskowe, które umieszcza się w pułapkach. Kostka wabiwax posiada w składzie aromaty spożywcze oraz zboża dlatego jest tak atrakcyjna dla gryzoni. Można oczywiście stosować naturalne wabiki, czyli ziarno, ser, miód, a także masło orzechowe.