Komary to uciążliwe owady, które powszechnie występują w Polsce. Tylko samica komara kąsa ludzi i zwierzęta. Samica komara po zapłodnieniu żywi się krwią ludzi lub zwierząt, a następnie składa jaja w wodzie np. w kałużach lub stawach (wody stojące). W procesie pobierania pokarmu (krwi) wprowadza do organizmu żywiciela ślinę, która może mieć w swoim składzie składniki chorobotwórcze. Najbardziej podatnymi zwierzętami na ukąszenie komarów jest bydło, koniec i zwierzęta domowe. Idealne warunki do rozwoju larw komara to 20 – 25 st. C, dlatego latem można zauważyć ich zwiększoną populację.
Środek na komary i kleszcze – jaki najlepszy ?
Na rynku dostępne są różne środki na komary i kleszcze, dzięki którym zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby przenoszone przez te owady. W domach oraz budynkach inwentarskich tj. obory, chlewnie, stajnie stosuje się preparaty w formie oprysków w celu odstraszenia owadów i zmniejszenie populacji w tych okolicach. Preparat na kleszcze należy rozcieńczyć z wodą i stosować w formie oprysku, najlepiej za pomocą opryskiwacza. Przed sporządzeniem roztworu roboczego należy koniecznie zapoznać się z dawkowaniem na etykiecie produktu. Należy pryskać futryny, ściany, ramy okienne – tak aby stworzyć skuteczną barierę, która skutecznie odstraszy nieproszone owady. Środki na komary można stosować również w formie malowania powierzchni. Dostępne preparaty zwalczają zazwyczaj ogólnie owady latające i biegające, dzięki czemu można zwalczyć inne uciążliwe owady. W domach można zastosować urządzenia elektroniczne tj. Bros na komary i kleszcze, które chronią domowników przed ukąszeniami.
Ugryzienie kleszcza – dlaczego są niebezpieczne ?
Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, których żywicielami są zazwyczaj drobne gryzonie, dzika zwierzyna, konie, ptaki oraz nieraz człowiek. Kleszcze to nosiciele wielu zakaźnych chorób. Podobnie jak w przypadku ugryzienia komara – podczas wysysania krwi od żywiciela, wprowadzają do jego organizmu ślinę z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Kleszcze aktywne są w okresie, kiedy temperatura otoczenia wynosi ponad 5 st. C – czyli zazwyczaj jest do okres od marca do listopada. Pasożyty te można spotkać w zasadzie wszędzie – w lasach, łąkach, ogrodach oraz parkach. Aparat gębowy kleszcze przecina skórę żywiciela i przytwierdza się do niego. Należy jak najszybciej znaleźć szkodnika i prawidłowo go usunąć ze skóry, za pomocą specjalnych szczypiec. Schorzenia występujące po ugryzieniu kleszcze to choroby odkleszczowe, z których najgroźniejszą jest borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
Można zmniejszyć ryzyko ugryzienie kleszcza stosując odpowiednie preparaty do pryskania na skórę, które skutecznie odstraszają szkodniki. Do budynków przeznaczone są preparaty do pryskania powierzchni, dzięki którym kleszcze oraz komary nie dostaną się do środka pomieszczeń i budynków. Można je stosować również na budynki ogrodowe tj. altany i inne.
Ile grozi za zabicie komara ?
W ostatnim czasie wiele mówi się o prawach zwierząt, które objęte są szczególną ochroną w przypadku okrutnego zabicia. Coraz częściej pojawia się absurdalne pytanie „ile grozi za zabicie komara?”, które w rzeczywistości jest zasadne. Polskie prawo oparte jest na ogólnych przepisach o ochronie zwierząt i owadów, koncentrując się na ochronie gatunków zagrożonych, gdzie komary nie są objęte szczególną ochroną. Polskie Prawo Ochrony Środowiska dąży do ochrony ekosystemów oraz zagrożonych gatunków, nie dotyczy zabicia pojedynczego komara lub muchy.
W Polsce zabicie komara oraz innych owadów nie jest przestępstwem. Zabicie jakiegokolwiek owada nie jest naruszeniem prawa. Należy jednak pamiętać o poważaniu dla wszystkich zwierząt, niezależnie od gatunku. Prawo nakłania do zachowania bioróżnorodności środowiskowej. Komary dla na ludzi są niepożądanymi gośćmi oraz nosicielami wielu chorób, ale od strony ekosystemu stanowią pożywienie dla ptaków, ryb i innych zwierząt. Larwy komarów złożone w wodzie filtrują zanieczyszczenia. Mało kto wie, że komary zapylają niektóre gatunki roślin.