Problem kłopotliwych owadów jest szeroko znany w domach, mieszkaniach oraz gospodarstwach rolnych. Do najpopularniejszych owadów dręczących należą muchy, które znajdują idealne warunki do rozwoju w budynkach inwentarskich, tj. temperatura oraz pożywienie. Chów zwierząt w dużej ilości much lub innych owadów prowadzi do stresu, skutkując mniejszą wydajnością w hodowli, słabszą jakością mięsa oraz produktywnością. Nie można zapomnieć o chorobach, które insekty mogą przenosić i zarazić zwierzęta. Środki owadobójcze to jedyne pewne i skuteczne rozwiązanie na pozbycie się nieproszonych insektów. Opryski na owady swoją wysoką skuteczność zawdzięczają substancji aktywnej, która po zetknięciu z insektem powoduje jego paraliż układu nerwowego, co w konsekwencji skutkuje śmiercią owada. Preparaty na owady w większości przeznaczone są do stosowania w formie oprysku, w celu stworzenia bariery na owady. Oprysk na owady nanosi się na miejsca gromadzenia się szkodników tj. futryny, ramy okienne, listwy przypodłogowe, parapety oraz ściany i wszelkie zakamarki. Do innych metod zwalczania insektów należą pułapki na owady tj. lepy, lampy owadobójcze, siatki oraz pułapki z wabikiem.
Insekty domowe – najpopularniejsze gatunki:
- Muchy
- Komary
- Pluskwy
- Pchły
- Mrówki faraonki
- Prusaki
- Karaluchy
- Mole spożywcze
- Mole odzieżowe
- Muszki owocówki
- Rybiki cukrowe
- Karaczany
Co to jest dezynsekcja ?
Dezynsekcja to proces eliminacji owadów latających lub biegających, które są szkodnikami w domach oraz oborach. Szkodliwe insekty mogą być nosicielami wielu czynników chorobotwórczych, które w konsekwencji mogą powodować groźne choroby. Poprzez proces dezynsekcji rozumie się proces usuwania owadów w każdym stadium rozwoju tj. larwy oraz dorosłe osobniki szkodników. Dezynsekcja może odbywać się poprzez oprysk lub zamgławianie, w budynkach mieszkalnych tj. domy, bloki, hotele, a także w obiektach inwentarskich tj. obory, chlewnie, stajnie. Metoda oprysku polega na rozpylaniu wodnego roztworu preparatu na owady za pomocą opryskiwacza. Taka technika bardzo dobrze sprawdza się na dużych powierzchniach tj. magazyny oraz budynki inwentarskie. Metoda zamgławiania, inaczej nazywana również fumigacją dedykowana przede wszystkim do walki z pluskwami, karaluchami oraz mrówkami. Zazwyczaj jest to puszka z gazem, wystarczy otworzyć wieczko, poprzednio zamykając wszystkie okna i drzwi aby gaz nie ulotnił się na zewnątrz.
Ile kosztuje dezynsekcja?
Koszt dezynsekcji jest zależny od wielu czynników m.in.: wielkości pomieszczenia, przeznaczenia budynku, gatunku szkodników, które należy zlikwidować oraz metody zastosowanej dezynsekcji. Przed dezynsekcją należy przygotować odpowiednio mieszkanie. Najpierw należy zabezpieczyć żywność oraz przedmioty bezpośredniego kontaktu. W niektórych przypadkach trzeba również opuścić mieszkanie na jeden lub dwa dni.
Proces dezynsekcji może odbywać się poprzez opryskiwanie lub zamgławianie pomieszczeń, w zależności od gatunku oraz ilości obecnych owadów. Dezynsekcja może zostać wykonana we własnym zakresie. Przede wszystkim należy zastosować odpowiednie środki owadobójcze. Oczywiście wszystko musi odbyć się zgodnie z zaleceniami producenta oraz z uwzględnieniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Na pewno będzie to sporo tańszy zabieg, od usługi specjalistycznej firmy DDD.
Pułapka na owady – alternatywa dla dezynsekcji
Pułapki na owady to doskonałe rozwiązanie, w przypadku gdy populacja owadów nie jest aż taka duża lub gdy nie chcemy stosować chemicznych środków. Działanie pułapek oparte jest na zwabieniu jak największej ilości owadów oraz schwytanie, bez możliwości ucieczki. Najpopularniejszymi pułapkami na muchy i inne owady są lepy, pułapki świetlne, oraz pułapki wabiące. W większych budynkach tj. obory lub magazyny najlepiej sprawdzają się lepy, ponieważ można je rozciągnąć na długości całego budynku. Lep na muchy można oczywiście stosować również w domach. Lampy owadobójcze znajdują najwięcej zastosowania w pomieszczeniach i obiektach przetwórstwa żywności – świetlówka UV zwabia owady, które giną porażone prądem. Ostatni typ, czyli pułapki wabiące są przeznaczone do stosowania na zewnątrz – w dobrze nasłonecznionych miejscach, ponieważ wtedy substancja wabiąca zostaje wyczuwalna przed owady nawet z dalekich odległości.