Pielęgnacja psa jest ważną częścią dobrostanu zwierząt. Odpowiednia higiena jego sierści, zębów czy zwalczanie pasożytów to podstawowe czynności, które pomogą zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie, a także pozwolą uniknąć poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Regularne wykonywanie zabiegów takich jak: kąpiel, czesanie, czyszczenie zębów czy usuwanie pcheł, kleszczy oraz zapobieganie tym pasożytom pozwala zachować psu dobrą kondycję i zdrowie.
PIELĘGNACJA SIERŚCI PSA – JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ?
Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest kąpiel psa. Powinna być on jak najbardziej komfortowa i wykonywana odpowiednimi kosmetykami. Szampon dla psa ma inny skład niż ten przeznaczony dla ludzi i jest dostosowany do skóry i sierści czworonogów. Dlatego nie powinno używać się szamponów dla ludzi. Dodatkowo kapiąc szczeniaka powinniśmy dobrać dla niego odpowiedni kosmetyk. Szampon dla szczeniąt jest dużo bardziej delikatny i dostosowany do potrzeb delikatnej skóry młodych psów. Użycie odpowiednich kosmetyków jest bardzo ważne aby zachować dobry stan skóry i sierści, a także aby nie wywoływać reakcji alergicznych.
- JAK KĄPAĆ PSA?
Kąpiel psa powinna odbywać się w przyjaznych warunkach. Zwłaszcza pierwsze mycie psa ma ogromne znaczenie, ponieważ jego przebieg ma ogromny wpływ na to jak pies będzie zachowywał się w przyszłości. Jeśli od samego początku pies będzie miał pozytywne wspomnienia z kąpieli będzie chętnie i grzecznie brał w nich udział. Użycie odpowiednich kosmetyków zapewni świetny efekt odżywionej i czystej sierści pełnej blasku. Szampony dla psów często również pomagają w późniejszym rozczesywaniu sierści.
- JAK CZESAĆ PSA?
Po kąpieli sierść należy rozczesać aby pozbyć się kołtunów. Czesanie psa powinno wykonywać się częściej, najlepiej codziennie, zwłaszcza w okresie linienia. Sierść należy czesać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, nigdy pod włos. W celu wyczesywania martwych włosów świetnym wyborem będą furminatory. Są to profesjonalne szczotki dla psów, które znacząco ułatwiają proces czesania. Dzięki częstemu wyczesywaniu sierści zapobiegamy powstawaniu kołtunów i pęków, a te sprawiają problemy w termoregulacji oraz nieestetyczny wygląd. Szczotkę dla psa należy dobrać do jego wielkości i rodzaju włosa.
CZYSZCZENIE ZĘBÓW U PSA
Ważnym aspektem dbania o zdrowie i dobrostan psów jest czyszczenie ich zębów. Czyste zęby to podstawa higieny jamy ustnej. W celu wyczyszczenia zębów psa możemy posłużyć się wieloma sposobami. Najprostszym sposobem jest podanie psu gryzaka dentystycznego, który czyści zęby psa poprzez zgryzanie i żucie go. Innym sposobem jest ręczne mycie za pomocą specjalnych szczoteczek do zębów dla psa i pasty do zębów dla psa. Istnieją również waciki w formie nakładek na palce, którymi możemy czyścić jamę ustną. Waciki do czyszczenia zębów psa nasączone są specjalnym płynem, który pomaga czyścić zęby oraz usuwać zamień nazębny. Zęby są dla psów bardzo ważne więc dbanie o nie również. Nie czyszczone uzębienie może gromadzić duże ilości kamienia nazębnego, a ten z kolei powoduje brzydki zapach z pyska oraz może prowadzić do wielu infekcji, osłabienia kondycji zębów, a nawet ich wypadania. Bardzo zaniedbane zęby pokryte kamieniem najczęściej trzeba usuwać. Powodują one dyskomfort, ból i mogą prowadzić do problemów zdrowotnych.
CHOROBA OCZU U PSÓW – JAK POSTĘPOWAĆ?
Ciemne plamy pod oczami u psów często mogą świadczyć o zespole plam łzowych. Jest to problem polegający na brunatnym zabawieniu sierści w okolicach oczu. Spowodowane jest to ciągłym łzawieniem. Ciemne zacieki przy oczach mogą być spowodowane również alergiami. W celu usunięcia plam możemy przemywać oczy i ich okolice specjalnymi płynami. Płyn do przemywania oczu psa jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na pozbycie się zacieków, zabrudzeń, kurzu oraz ropy. Preparat wystarczy nanieść na czysty wacik lub gazę i delikatnie przetrzeć okolicę oczu pupila. Można robić to również profilaktycznie aby uniknąć zapaleń. Wykonując jakąkolwiek czynność przy oczach psa należy zachować szczególną ostrożność aby nie zrobić psu krzywdy ale także, żeby nie zrazić go do tego typu zabiegów. Ciemne zacieki są widoczne zwłaszcza na jasnej sierści i mogą stwarzać dyskomfort, a także wyglądają nieestetycznie więc warto zadbać o ich usunięcie i regularne przemywanie okolic oczu.
KLESZCZE U PSÓW – JAK SKUTECZNIE ZABEZPIECZYĆ NASZEGO PUPILA?
Kleszcze i pchły to uporczywy i niebezpieczny problem dla psów. Dlatego trzeba zadbać o to aby chronić swojego pupila przed tymi pasożytami. Kleszcze u psa to poważne zagrożenie. Ukąszenie kleszcza może wywołać wiele chorób, które mogą być tragiczne w skutkach dla organizmu psa. Kleszcze mogą być nosicielami groźnej choroby boreliozy lub babeszjozy. Obie te choroby powodują poważne zmiany w organizmie, a nie leczone mogą doprowadzić nawet do śmierci. W przypadku pcheł jest bardzo podobnie. Pchły u psa również mogą stanowić zagrożenie ale przede wszystkim powodują one znaczący dyskomfort oraz świerzb. Długa inwazja pcheł powoduje, że pies ciągle się drapie a to może wywoływać podrażnienia skóry, rany, a nawet wypadanie sierści.
- JAK ZWALCZYĆ PCHŁY U PSA?
Jeśli u naszego pupila pojawią się pchły ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Istnieją specjalne szampony na pchły dla psa. Mają one za zdanie pozbycie się pcheł oraz zapobieganie ich ponownemu pojawieniu się. Pchły często przebywają również w otoczeniu psa, dlatego trzeba wyprać i wyczyścić wszystkie przedmioty codziennego użytku psa, na których mogą bytować pchły. Dodatkowo zaleca się zastosowanie sprayów odstraszających i zwalczających pchły na psa i w jego środowisku.
- JAK POZBYĆ SIĘ KLESZCZA U PSA?
Pies, zwłaszcza w okresie letnim, jest bardzo narażony na złapanie kleszcza. Po każdym spacerze powinniśmy obejrzeć pupila, by sprawdzić czy go nie złapał. Jeśli zauważymy kleszcza w ciele psa należy go wyciągnąć. Służy do tego specjalny przyrząd do wyciągania kleszczy. Jego prawidłowe użycie da nam pewność, że kleszcz został usunięty w całości. Jeśli nie jesteśmy pewni czy prawidłowo go wyciągnęliśmy warto udać się do weterynarza, który go usunie. Profilaktyką są szampony na kleszcze lub spraye na kleszcze, które odstraszają i zniechęcają je do ukąszenia psa.
- OBROŻA NA PCHŁY I KLESZCZE DLA PSA – SKUTECZNE ZABEZPIECZENIE!
Najprostszym, a jednocześnie bardzo skutecznym sposobem na chronienie swojego psa przed pchłami i kleszczami są obroże odstraszające. Obroża na pchły i kleszcze działa przez długi czas i skutecznie odstrasza pasożyty. Pies powinien ją nosić bez przerwy przez cały okres jej działania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla właścicieli. Obroża wydziela substancję, która działa zniechęcająco na kleszcze i pchły i w ten sposób chroni psa. Na podobnej zasadzie działają również krople na pchły dla psa. Jednak mają one dużo krótsze działanie.
HIGIENA PSÓW – SPRZATAJ PO SWOIM PUPILU!
Każdy posiadacz czworonożnego przyjaciela wie, że należy po nim sprzątać. Czy w domu, czy na spacerze ważne jest posprzątanie po swoim pupilu. W tej sytuacji niezbędnym produktem są woreczki na psie odchody. Na spacerze należy posprzątać po załatwieniu potrzeb swojego psa. Aby zachować czystość także w domu świetnie sprawdzą się podkłady higieniczne dla psów. Jest to bardzo przydatny produkt zwłaszcza dla posiadaczy szczeniaków, które nie są jeszcze nauczone załatwiania się jedynie na zewnątrz. Podkłady nie przemakają więc zabezpieczają podłogę w domu i ograniczają szkody. Będą również dobrym sposobem na zachowanie czystości kiedy pies zostaje na dłużej sam lub podczas porodów, chorób i rekonwalescencji psa.