Karmnik dla drobiu to podstawowy element wyposażenia każdej hodowli ptaków hodowlanych tj. kury nioski, gęsi, kaczki, bażanty i inne. Karmidło dla drobiu zapewnia ptakom stały dostęp do świeżej i czystej paszy. Karmnik dla kur wykonany z plastiku jest łatwy w utrzymaniu higieny ponieważ bardzo łatwo jest go wyczyścić i zdezynfekować. Do tej pory hodowcy przez wiele lat stosowali karmniki przerobione ze starych garnków i pojemników, w których pasza brudziła się oraz mokła, a na dodatek wyglądały nieestetycznie. Karmnik dla kur z drewna – wykorzystywany po dziś dzień, jednak jest trudny w utrzymaniu czystości – w drewnie mogą gromadzić się drobnoustroje, które ptaki zjadają wraz z paszą. Drewno również chłonie wilgoć i może przekazywać ją na karmę, która jest wilgotna – w okresie letnim i wysokiej temperaturze może pleśnieć i się psuć.
Karmidło dla drobiu – dlaczego warto wybrać plastik?
Karmniki dla drobiu wykonane z tworzywa sztucznego są mocne i wyjątkowo odporne na trudne warunki atmosferyczne tj. mróz, wiatr, deszcz, śnieg oraz uszkodzenia mechaniczne. Karmnik zasypowy dla kur posiada szczelny zasobnik, który chroni paszę i ziarno przed zabrudzeniami, deszczem oraz gryzoniami, które mogą przenosić groźne choroby. Co więcej – karmnik dla kur duży czyli o pojemności kilkudziesięciu kilogramów oszczędza czas hodowcy, który nie musi chodzić i dosypywać co dzień paszy. Warto dodać, że karmniki dla drobiu z tworzywa sztucznego występują w różnej kolorystyce, dzięki czemu zagroda wygląda estetycznie a ptaki widzą karmnik już z daleka.
Karmnik dla drobiu z tworzywa – jaki wybrać?
W celu dobrania odpowiedniego karmidła do swojej hodowli należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Dla jakiego drobiu ma być przeznaczony karmnik,
- Na jaką ilość ptaków,
- Gdzie będzie umieszczone karmidło.
Dla większych ptaków tj. gęsi i indyki należy wybierać karmidła o większej pojemności oraz wysokiej miseczce, ponieważ są to duże ptaki, których zużycie na pasze jest znacznie większe od kur niosek, a wielkość powoduje, że miseczka powinna znajdować się nad ziemią, aby mogły swobodnie pobierać paszę. Jeśli chodzi o dobór ilość karmideł – należy przeliczyć obwód miski karmidła i obwód głowy ptaka, tak aby ilość karmideł odpowiadała ilości ptaków w hodowli. Ta zasada obowiązuje dla każdego gatunku drobiu. Jeśli chodzi o miejsce, gdzie karmidło dla drobiu będzie się znajdować – nie ma to większego znaczenia, ponieważ zarówno wewnątrz kurnika jak i na wybiegu – jest odporne na każde warunki.
Karmidło dla piskląt - na co zwrócić uwagę?
Karmidła dla pisakląt to istotna rzecz w każdej hodowli, ponieważ dbałość o pisklęta owocuje zdrowymi i wydajnymi ptakami w późniejszym okresie. Karmidło dla piskląt musi posiadać niskie korytko aby ptaki mogły swobodnie pobierać pokarm, jednocześnie bez możliwości grzebania i marnowania pożywienia. Zazwyczaj najmniejsze karmidła dla piskląt wystarczają na ok. 2 tygodnie, po czym należy wymienić je na większe. Na szczęście wykonanie z trwałego tworzywa sztucznego pozwala na wykorzystanie ich wiele razy przy kolejnych odchowach piskląt, wystarczy tylko umyć i zdezynfekować pojemnik.