Porady dla hodowców Inkubacja jaj

Proces Klucia Piskląt

 

Klucie piskląt stanowi jedno z najbardziej ciekawych i niezwykłych zjawisk, które możemy zaobserwować w świecie ptaków. To przejście od życia wewnątrz jaja do pełnego wydostania się na światło dzienne symbolizuje początek nowego życia i niesie ze sobą wiele tajemnic natury. Proces ten jest interesujący nie tylko ze względu na jego biologiczne aspekty, ale również ze względu na jego znaczenie w hodowli ptaków oraz dla ludzkiego zrozumienia natury. Ponadto klucie piskląt zachwyca swoją złożonością i precyzją, od momentu delikatnego pękania skorupy, przez trudny wysiłek wysiadania, aż do ostatecznego wydostania się piskląt na świat. Ten proces nie tylko wymaga od piskląt ogromnej siły i determinacji, ale także od hodowców odpowiedniego przygotowania i troski, aby zapewnić im optymalne warunki do wyklucia się.

Spis treści [ukryj]

  Ile czasu trwa klucie piskląt?

  Proces klucia piskląt jest niezwykle ciekawym zjawiskiem, które stanowi najważniejszy moment po okresie inkubacji jaj. Czas trwania klucia może się różnić w zależności od gatunku ptaka, ale ogólnie może trwać od 12 do 48 godzin. W przypadku niektórych gatunków, takich jak kaczki czy gęsi, proces klucia może trwać nawet do 72 godzin. Jest to czas, w którym pisklęta wykorzystują swoje wyjątkowe mechanizmy, aby przebić się przez skorupę jajka i wkroczyć do świata zewnętrznego.

  Czy pomagać kurczakom w wykluciu?

  Mimo że widok piskląt walczących o wydostanie się z jaj może być trudny do zniesienia dla niektórych hodowców, zazwyczaj nie zaleca się interweniowania podczas procesu klucia. Pisklęta posiadają w sobie naturalne instynkty oraz fizyczne cechy, które umożliwiają im samodzielne wyklucie się z jaj. Jakiekolwiek zewnętrzne ingerencje mogą zakłócić ten proces i prowadzić do urazów lub wad rozwojowych u piskląt. W zdecydowanej większości przypadków, najlepszym podejściem jest po prostu obserwacja i cierpliwe oczekiwanie na to, aż pisklęta same poradzą sobie z wykluciem.

  klucie piskląt klucie piskląt

  Kiedy klują się kurczaki?

  Moment klucia kurcząt zależy od gatunku inkubowanego drobiu. W przypadku kurczaków domowych, klucie zazwyczaj następuje po 21 dniach inkubacji. Jednakże, dla niektórych gatunków ptaków ten okres może być dłuższy lub krótszy. Ważne jest również, aby podczas inkubacji utrzymywać stabilne warunki środowiskowe, takie jak temperatura i wilgotność, co zapewni właściwy rozwój zarodka i sprzyjać będzie prawidłowemu kluciu piskląt.

  Etap pierwszy

  Pierwszym etapem klucia piskląt jest pękanie skorupy jajka. Po okresie inkubacji, kiedy zarodek jest odpowiednio rozwinięty, pisklę zaczyna wykorzystywać swój dziób i stopę do wywierania nacisku na wewnętrzną powierzchnię skorupy. Ten proces, znany jako "pękanie", polega na stopniowym rozbijaniu skorupy wokół środka jaja. Pisklęta wykorzystują do tego swój twardy dziób oraz ostrą część skorupek ich własnych jajeczek. Pękanie skorupy to moment, w którym pisklęta podejmują pierwsze aktywne działania, przygotowując się do wydostania się na zewnątrz.

  Etap drugi

  Kolejnym etapem jest wysiadywanie, które następuje po pęknięciu skorupy jajka. Pisklęta, po przebiciu skorupy, pozostają w jaju przez krótki czas, odzyskując siły przed ostatecznym wydostaniem się. Podczas tego procesu, pisklęta oddychają powietrzem z jaja, korzystając z tlenowych zapasów zgromadzonych w jego wnętrzu podczas inkubacji. Wysiadywanie umożliwia również pisklętom dokładne przygotowanie się do wydostania się na zewnątrz poprzez osłabienie skorupy wokół otworu.

  Etap trzeci

  Ostatnim etapem jest wydostawanie się piskląt na zewnątrz jaja. Po pęknięciu skorupy i wysiadaniu, pisklęta przystępują do ostatecznego wysiłku, aby wydostać się na światło dzienne. Wykorzystując swój dziób oraz ruchy ciała, pisklęta zaczynają wypychać się przez otwór w skorupie. Ten proces może być czasochłonny i wymagać znacznego wysiłku ze strony piskląt. Jednakże, dzięki silnemu instynktowi przetrwania oraz naturalnym zdolnościom, większość piskląt jest w stanie samodzielnie wydostać się z jaja. Po wydostaniu się na zewnątrz, pisklęta zazwyczaj pozostają w pobliżu jaja przez pewien czas, aby w pełni wyschnąć i umocnić się przed rozpoczęciem aktywnego życia.

  wykluwanie wykluwanie

  Jaka temperatura podczas klucia?

  Utrzymanie odpowiedniej temperatury w takcie procesu klucia jest kluczowym elementem, który ma istotny wpływ na sukces tego procesu. Temperatura odgrywa istotną rolę w stymulowaniu odpowiednich procesów metabolicznych u piskląt i umożliwia im skuteczne wydostanie się z jaja.

  Wartość temperatury podczas klucia jest zbliżona do tej, która panuje podczas inkubacji jaj, zazwyczaj wynosi około 37,5°C i jest to temperatura, która zapewnia optymalne warunki dla rozwoju zarodka w jaju oraz umożliwia pisklętom prawidłowe wyklucie się. Gdy temperatura jest utrzymana na właściwym poziomie, proces klucia przebiega sprawnie, a pisklęta mogą skutecznie rozwijać się w środowisku jajowym.

  Ważne jest, aby temperatura była stabilna i nie ulegała znacznym wahaniom podczas klucia. Nagłe zmiany temperatury mogą zakłócić cały proces i prowadzić do niepowodzeń, takich jak zatrzymanie się w rozwoju zarodka lub naruszenie zdrowia piskląt. Dlatego powinno się regularnie monitorować temperaturę w klujniku i stosować odpowiednie narzędzia, aby utrzymać ją na właściwym poziomie.

  Jaka wilgotność w klujniku?

  Zalecana wilgotność na etapie klucia piskląt powinna wynosić 70 – 80 % w zależności od gatunku drobiu. Jest to większa wilgotność niż podczas procesu inkubacji.

  Wilgotność podczas klucia to ważny parametr razem w temperaturą, ponieważ zbyt niska wilgotność powoduje parowanie wody z jajka, co powoduje gęstnienie żółtka, a w efekcie problemy zdrowotne piskląt, a nawet obumarcie płodu. Dlatego należy uważnie monitorować wartość wilgotności w komorze klujnika – najlepiej dwoma higrometrami, w celu pewniejszego pomiaru.

  hodowla kur hodowla kur

  Jak długo pisklęta mają być w klujniku?

  Długość pobytu piskląt w klujniku do jaj jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na ich dalszy rozwój oraz zdrowie. Zazwyczaj zaleca się, aby pisklęta pozostawały w klujniku przez około 24 godziny po wykluciu. Ten okres pozwala im na dostosowanie się do warunków zewnętrznych, wyschnięcie z płynu jajowego oraz umocnienie się przed przeniesieniem do głównego pomieszczenia hodowlanego. Klujniki do jaj zapewniają pisklętom optymalne warunki środowiskowe, utrzymując stabilną temperaturę i wilgotność, co sprzyja ich zdrowemu rozwojowi. Klujnik automatyczny może dodatkowo ułatwić monitorowanie warunków wewnętrznych i zapewnić ciągłe dostarczanie ciepła i wentylację, co jest istotne dla prawidłowego rozwoju piskląt. Aby zapewnić swoim pisklakom odpowiednie warunki tuż po procesie wykluwania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości klujnik, który ułatwi cały proces i pozwoli utrzymać nasze kurczaki w zdrowiu.

  Czym różni się klujnik od inkubatora?

  inkubatory

  Klujnik i inkubator to dwa różne urządzenia, chociaż ich funkcje są powiązane z procesem klucia piskląt. Inkubator jest wykorzystywany do inkubacji jaj, czyli zapewnieniu optymalnych warunków do rozwoju zarodka, tj. zapewnienia stałej temperatury i wilgotności. Natomiast klujnik to miejsce, w którym pisklęta wydostają się ze skorupy oraz spędzają pierwsze godziny po wykluciu. Klujnik zapewnia kurczętom ciepło, bezpieczeństwo oraz miejsce do odpoczynku przed przeniesieniem do odchowalnika. Ze względu na funkcje obydwóch automatów – inkubator może pełnić funkcję klujnika. W tym wypadku, gdy zamierzamy zastosować jedno urządzenie do dwóch procesów – należy pamiętać, że jaja przed kluciem muszą być umieszczone na bezpiecznym dla piskląt podłożu – np. drobnej siatce.

  Sortowanie kurcząt po wylęgu

  Po wykluciu pisklęta można sortować według różnych kryteriów, takich jak gatunek, zdrowie czy przeznaczenie. Jest to istotny krok, który pozwala zootechnikom na odpowiednie zarządzanie populacją ptaków oraz dbanie o ich dobrostan. Pisklęta są często sortowane według płci, aby ułatwić późniejszą hodowlę oraz kontrolę nad reprodukcją. Dodatkowo, podczas sortowania można również ocenić stan zdrowia piskląt i zapewnić odpowiednią opiekę tym, które mogą wymagać specjalnej uwagi.

  Co zrobić z kurczakami po wykluciu?

  Po wykluciu, pisklęta należy przenieść do odchowalnika dla kurcząt, gdzie trafiają po pierwszych 24 godzinach życia. Zapewnienie im ciepła, dostępu do wody i odpowiedniego pożywienia jest kluczowe dla ich dalszego rozwoju. Tutaj będą miały więcej przestrzeni do poruszania się, oraz dostęp do odpowiednich urządzeń, takich jak – płyta grzewcza lub– promienniki ciepła. Regularna obserwacja piskląt oraz dbałość o ich odpowiednie warunki życiowe są kluczowe dla zapewnienia im zdrowego i prawidłowego wzrostu oraz rozwoju.

  Proces klucia piskląt jest fascynującym etapem w hodowli ptaków, który wymaga odpowiedniej wiedzy i staranności. Hodowcy powinni zadbać o właściwe warunki klucia oraz o odpowiednią opiekę nad pisklętami po wykluciu, aby zapewnić im najlepszy start w życie. Pamiętajmy, że każde pisklę zasługuje na najlepszą opiekę i warunki życia, które pomogą mu się rozwijać i cieszyć zdrowiem.

  kura zdj 1
  Komentarze