Domowa inkubacja jaj staje się coraz bardziej popularna wśród hodowców. Zagrodowa produkcja drobiu zapewnia zdrowe ekologiczne produkty oraz przynosi satysfakcję z przydomowego gospodarstwa. Przy niedużym nakładzie można wyhodować pisklęta z własnych jaj lub z jaj ze sprawdzonego źródła. Pierwszym krokiem do inkubacji jest wybór i zakup odpowiedniego inkubatora.

WYBÓR INKUBATORA

W ofercie dostępne są inkubatory, różniące się rodzajem wyposażenia ułatwiającym proces inkubacji oraz ceną: zawierające tacę do półautomatycznego obrotu jaj na 41 lub 56 sztuk jaj kurzych (za pomocą jednego ruchu ręką obraca się wszystkie jaja) / lub bez tacy - wówczas jaja układa się luzem na siatce i każde jajko obraca ręcznie / oraz inkubatory automatycznie obracające jaja, z wyświetlaczem temperatury/ lub bez wyświetlacza, z wyświetlaczem wilgotności/ lub bez wyświetlacza wilgotności, wyposażone w zewnętrzny zbiornik do uzupełniania wody /lub takie, których uzupełnianie wody odbywa się bezpośrednio do kanalików inkubatora.

W przypadku inkubatorów bez wyświetlacza temperatury lub/i wilgotności należy zaopatrzyć się w termometr i higrometr w celu kontroli prawidłowych parametrów inkubacji. W ofercie dostępne są również tace do inkubacji jaj np. bażancich i przepiórczych. Inkubatorem do domowej inkubacji godnym polecenia będzie inkubator zawierający wyświetlacz temperatury, wilgotności, z tacą do półautomatycznego obrotu jaj oraz ze zbiornikiem zewnętrznym do nalewania wody, tj. iBator HOME 60.

PRZYGOTOWANIE JAJ

Najlepiej zaopatrzyć się w jaja z własnej produkcji albo od sprawdzonego dostawcy lub z zarejestrowanych ferm czy też wylęgarni aby uniknąć wad genetycznych i zakażeń chorobowych. Jaj nie należy myć przed inkubacją. Zaleca się dezynfekować jaja aby nie przenosić chorób na pisklęta. W tym celu możemy zastosować preparat Virkon o szerokim zakresie działania bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym, rozpylając roztwór za pomocą opryskiwacza ręcznego. W celu wyeliminowania czynników chorobotwórczych zaleca się dezynfekcję inkubatora oraz pomieszczenia w którym będzie usytuowany inkubator. Świeże jaja można zbierać przez okres 7 dni i magazynować w temperaturze 10-15 stopni C zachowując wysoką wilgotność na poziomie 75-80%. Do inkubatora należy wkładać jaja nie uszkodzone, średniej wielkości, wydłużone i z jednym żółtkiem.

ROZPOCZĘCIE INKUBACJI

Na kilkanaście godzin przed włożeniem jaj, należy włączyć inkubator i sprawdzić poprawność jego działania. Ułożyć jaja na tacy - ostrym końcem w dół. Jaja kurze należy obracać minimum 2 razy dziennie (np. rano w prawo, wieczorem w lewą stronę) przez 18 dni, następnie wyjąć jaja z tacy i przełożyć na dno inkubatora i przez kolejne 3 dni klucia - nie obracać jaj.pisklęta-i-jajka

TEMPERATURA I WILGOTNOŚĆ

Bardzo ważnym elementem prawidłowej inkubacji jest zachowanie odpowiedniej wilgotności i temperatury. Czynniki te mają ogromny wpływ na ilość i jakość piskląt. Inkubatory mają fabrycznie zaprogramowaną temperaturę 37,7 stopni C, która jest dedykowana do inkubacji jaj kurzych, kaczych, bażancich czy też . Jeżeli planujemy inkubować jaja dużych wielkości jak indycze, gęsie, pawie a także gołębie, najlepiej zaopatrzyć się w inkubator z pilotem, którym można będzie obniżyć temperaturę do 37,2 stopnia C. Inkubatory wyposażone są w 2 kanaliki do napełniania wodą. W I fazie uzupełniamy ciepłą wodą jeden kanalik, natomiast obydwa kanaliki uzupełniamy wodą w II fazie (ostatnie 3 dni klucia), aby podwyższyć wilgotność do 55-60%. Za niska lub za wysoka wilgotność spowoduje obumarcie embrionów i zmniejszenie wydajności lęgów. W instrukcji dołączonej do inkubatora znajduje się tabela dotycząca odpowiednich parametrów dla poszczególnych rodzajów jaj. Najczęściej inkubowane jaja kurze wymagają: temperatury pomiędzy 37,7 - 38,1 stopnia C i wilgotności: 55-60% (I faza: od 1 do 18 doby), natomiast 70% (II faza: klucie od 19-21 doby).

PRZEŚWIETLANIE JAJ

Po 7 dniach inkubacji zaleca się prześwietlić jaja owoskopem, w celu wyeliminowania nie zalężonych jaj. Jaja należy prześwietlać spokojnie i delikatnie aby nie urwać zakończeń nerwowych (nie należy potrząsać jajkami). Prześwietlanie powinno przebiegać sprawnie aby uniknąć spadków temperatury (1 jajko ok 2 minuty). Jeżeli nie widać siateczki czerwonych żyłek znaczy że jajko nie zostało zapłodnione i należy je usunąć z inkubatora, aby zepsute jajko nie wydzielało gazów szkodzących pozostałym jajkom. W 14 dniu inkubacji zaleca się powtórzyć prześwietlanie jaj i usunąć jajka, w których obumarły zarodki (niekiedy przez wady genetyczne). Następnie w 18 dniu inkubacji należy prześwietlić jaja i odłożyć jaja bez zarodka. Na tym etapie będzie widoczne ruszające się pisklęta oraz połączenia nerwowe na skorupce. Jaja z ciemną krwistą plamą należy odłożyć.

KLUCIE PISKLĄT

W 18 dniu inkubacji należy wyjąć jaja z tacy do półautomatycznego obrotu i po prześwietleniu ułożyć je w pozycji leżącej w na siatce inkubatora. Od tego momentu jaj nie obraca się. Od 19 do 21 doby następuje klucie piskląt. Skuteczna inkubacja powinna wynosić około 70%. Po około 1 dniu od wyklucia, gdy pisklę wyschnie i będzie miało puszyste opierzenie - można je przełożyć do odchowalnika z promiennikiem. W ciągu pierwszych dwóch dni optymalna temperatura w odchowalniku powinna wynosić 32 stopnie C. W kolejnych siedmiu dniach obniżać do 30stopni C, po czym stopniowo zmniejszać aż do uzyskania 18-20o C w celu przygotowania kurcząt do warunków naturalnych. W pierwszej dobie pisklętom nie podaje się pożywienia ani picia. W kolejnych dniach można podawać gotowane, rozdrobnione żółtka jajek, paszę dla piskląt od "0" do 2 miesięcy oraz zapewnić stały dostęp do wody w poidle.