Wentylacja jest istotnym aspektem w budowie inkubatora. Odpowiednia cyrkulacja powietrza pozwala na równomierne rozprowadzenie temperatury w komorze lęgowej. Dzięki czemu jajka są dogrzane z każdej strony jednakowo. Odpowiednia wentylacja w wylęgarce to klucz do udanej inkubacji. Wiatrak jest stosowany w innych urządzeniach tj. klujniki oraz odchowalniki, gdzie równomierna temperatura jest również ważna.
Wentylator do inkubatora – jaki wybrać odpowiedni?
Dobór odpowiedniego wentylatora zależy od kubatury inkubatora - im większa tym wentylator powinien posiadać większą wydajność, określaną w [m3/h], tym samym zwiększa się również moc wentylatora. Producent powinien podać wydajność danego wentylatora, tak aby hodowca mógł dobrać odpowiedni do swojego urządzenia.
Osłona na wentylator do inkubatora
Warto pamiętać, aby wentylator w wylęgarce był zabezpieczony specjalną osłoną, która chroni przed przypadkowym zetknięciem piskląt z wiatrakiem. Może to grozić śmiercią świeżo wyklutych kurcząt. Grill na wentylator do inkubatora chroni również przed przypadkowym wciągnięciem innych rzeczy, które mogą uszkodzić wiatrak i łopatki. Dostępne są również wiatraki już w gotowej zabudowie, które osłonę posiadają już w zestawie. Przy wyborze i zakupie warto zwrócić na to uwagę. Należy również pamiętać aby, miejsce, w którym znajduje się wiatrak nie było z zewnątrz niczym przykryte, silnik wiatraka nie może się zagrzać. Wirnik wentylatora musi mieć możliwość swobodnego chłodzenia.
Wiatrak do inkubatora – jakość wykonania i sposób montażu:
Wentylator do klujnika powinien być wykonany z materiałów wysokiej jakości, odpornych na trudne warunki. Podczas klucia piskląt powstaje bardzo dużo pyłu, który mógłby uszkodzić produkt słabej jakości. Najlepiej aby łopatki były wykonane z metalu lub plastiku - są wtedy również łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Wentylatory montowane są do urządzenia za pomocą wkrętów lub wsporników, w zależności od ich budowy. Mogą być zasilane na 230 V lub 12 V. Najlepiej wybrać wiatrak łożyskowany, ponieważ wtedy jest odporny na pracę w trudnych warunkach - podczas klucia piskląt jest wiele kurzu i pyłu. Łopaty powinny być wygięte pod optymalnym kątem, aby zapewnić płynność obiegu powietrza i nie robić przeciągu wewnątrz komory.