Termoregulator pełni funkcję zarządzającą temperaturą w wylęgarkach oraz innych urządzeniach lęgowych. Termostat do niezbędny element, który gwarantuje prawidłową pracę elementów urządzenia tj. grzałka oraz wentylator. Pod regulator podłączamy grzałkę lub grzałki oraz wentylator - taki układ tworzy niezawodny system grzewczo-chłodzący. Termoregulatory do inkubatorów mogą występować w wersji podstawowej lub rozbudowanej.
Termoregulator – jak osiągnąć dokładny pomiar?
Termostat do inkubatora jest wyposażony w sensor temperatury - po osiągnięciu zadanej temperatury, sterownik włącza lub wyłącza grzałkę / wentylator. Ważne jest, aby termostat posiadał jak najmniejszą dokładność pomiaru (0,05 - 0,1 st. C), wtedy pomiar będzie zbliżony do rzeczywistego. Termoregulator należy zawsze wyskalować za pomocą termometru wzorcowego.
Funkcjonalny wyświetlacz LCD
Termoregulator do inkubatora może być wyposażony w wyświetlacz LCD, znajdujący się na zewnątrz urządzenia. Wyświetlacz pozwala na kontrolę aktualnej temperatury wewnątrz komory lęgowej. Jeśli termostat nie posiada wyświetlacza - należy zaopatrzyć się w tradycyjny termometr analogowy do kontroli ciepłoty w wylęgarce. Urządzenia regulujące pomiar temperatury w inkubatorach posiadają możliwość zmiany skali z st. C na st. F. za pomocą przycisków na wyświetlaczu. Termoregulator może nie posiadać wyświetlacza, wtedy należy koniecznie zastosować termometr wzorcowy.
Sygnalizowanie nieprawidłowości w termostatacie
Elektroniczne regulatory temperatury do inkubatorów mogą być wyposażone również w alarmy, np. gdy temperatura przekroczy najniższą / najwyższą zadaną, to samo dotyczy poziomu wilgotności. Alarm może być sygnalizowany za pomocą diody ostrzegawczej lub sygnału dźwiękowego. Tak rozbudowane sterowniki znajdują swoje zastosowanie w profesjonalnych inkubatorach oraz w odchowalnikach dla ptaków egzotycznych.
Regulator wilgotności
Istnieje również możliwość zakupu higro-regulatora - do kontroli wilgotności w komorze lęgowej i innych urządzeniach. Regulatory wilgotności posiadają zazwyczaj dwa wyświetlacze - jeden wskazuje zadaną wilgotność, a drugi aktualnie mierzoną. Elektroniczny regulator wilgotności wyposażony jest w sondę do pomiaru wilgotności, a opcjonalnie w alarmy. Na rynku dostępne są również regulatory do inkubatorów wyposażone jednocześnie w regulator i sensor wilgotności oraz temperatury.
Regulatory temperatury wykorzystywane w odchowalnikach
Termoregulatory znajdują zastosowanie również w odchowalnikach w celu zapewnienia optymalnych warunków chowu piskląt. Mogą sterować żarówką lub żarówkami promiennikowymi oraz płytą grzewczą. Do tego celu używa się regulatory o prostej budowie i zasadzie działania.
Termoregulatory do inkubatorów – zasilanie i budowa
Regulator do inkubatora umożliwia zasilanie wszystkich urządzeń w inkubatorze za pomocą jednego zasilania, bez konieczności odprowadzania kolejnych. Należy zwrócić szczególną uwagę jaką maksymalną moc grzałki lub grzałek można podłączyć pod regulator. Ważne jest, aby termoregulator posiadał szczelną obudową, wykonaną z mocnego tworzywa sztucznego. Przed pierwszym użyciem regulator należy poddać kalibracji - sprawdzić zadaną temperaturę z termometrem wzorcowym. Termostaty do inkubatorów zasilane są z sieci 230 V.