Filtr
Produkty 13
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)
  1. Termometr elektroniczny wzorcowy do kontroli parametrów inkubacji
    POLECANEF1247
  2. Higrometr do pomiaru wilgotności w komorze lęgowej Higrometr do pomiaru wilgotności w komorze lęgowej
    POLECANEF1204
    Higrometr do pomiaru wilgotności w komorze lęgowej
    62,89 zł 51,13 zł
  3. Termometr szklany rurkowy, klasyczny
    F1248
    Termometr szklany rurkowy, klasyczny
    55,20 zł 44,88 zł
  4. Termometr inkubatora 35-40 st. na  płytce
    F1249
    Termometr inkubatora 35-40 st. na płytce
    71,34 zł 58,00 zł
  5. Termometr wskazówkowy do urządzeń lęgowych - tarcza 70 mm
    F2161
  6. Termohigrometr analogowy do inkubatora i odchowalnika - tarcza 70 mm Termohigrometr analogowy do inkubatora i odchowalnika - tarcza 70 mm
    F2175
  7. Knot do higrometru wodnego 2 mb
    F3587
    Knot do higrometru wodnego 2 mb
    18,39 zł 14,95 zł
  8. Termometr elektroniczny do pomiaru temperatury w aparacie lęgowym
    F1250
  9. Analogowy termometr do urządzeń lęgowych
    F1215
    Analogowy termometr do urządzeń lęgowych
    80,88 zł 65,76 zł
    Brak w magazynie
Filtr
Produkty 13
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)

Termometry i higrometry do inkubatorów

Sztuczne lęgi to proces, który wymaga precyzyjnego kontrolowania wielu parametrów, w celu prawidłowego przebiegu inkubacji. Najważniejsze z nich to temperatura oraz wilgotność. Bez ich prawidłowych wartości proces inkubacji nie zakończy się sukcesem.

Temperatura podczas inkubacji jaj

Odpowiednia temperatura to najważniejszy parametr prawidłowego przebiegu inkubacji. Ważne jest utrzymanie stałej temperatury, ponieważ zbyt niska może wychłodzić jaja, za wysoka natomiast doprowadzi do nieprawidłowego rozwoju zarodka. Wartość temperatury jest zależny od gatunku inkubowanych jaj, w przypadku jaj kurzych jest to 37,7 - 38,1 stopni Celsjusza. Inkubatory w większości posiadają wbudowane termometry do pomiaru temperatury w komorze lęgowej, w przypadku ich braku warto zaopatrzyć się w termometr manualny bądź cyfrowy, w celu kontrolowania jej wartości. Może się również zdarzyć, że pomiar wbudowanego termometru może okazać się błędny - w takiej sytuacji trzeba zawsze mieć "pod ręką" termometr, który umieścimy w komorze lęgowej i potwierdzimy wskazaną wartość. Należy również pamiętać, aby przed nałożeniem jaj inkubator był włączony co najmniej 24 h - wtedy mamy pewność że nagrzał się i działa prawidłowo.

Wilgotność inkubacji dla jaj różnego gatunku

Wilgotność w komorze lęgowej to jeden z najważniejszych czynników, dzięki którym proces inkubacji może przebiegać prawidłowo, zaraz tuż obok prawidłowej temperatury. Zarodek w jajku potrzebuje wody, stąd dość wysokie wartości wilgotności w czasie inkubacji tj. 50 - 60 %, natomiast na etapie klucia 70 - 80 %. Zbyt niska wilgotność może skutkować obumarciem zarodka. Na etapie klucia wilgotność jest większa i wynosi średnio 70 - 80 %. Dokładna wartość zależna jest od gatunku inkubowanych jaj. Za niska wilgotność powoduje gęstnienie żółtka, a zbyt wysoka wilgotność rozwadnianie żółtka - opóźniony wylęg, w obydwóch przypadkach może dojść do obumarcia zarodka.

Jak ustawić wilgotność w inkubatorze?

Inkubatory domowe posiadają zazwyczaj zewnętrzne pojemniki na wodę, w tym przypadku najlepiej kontrolować poziom wilgotności za pomocą higrometru analogowego, niektóre urządzenia posiadają już wbudowany sensor wilgotności. Inkubatory profesjonalne posiadają automatyczne pompy, które dozują odpowiednią ilość wody, w zależności od ustawień. Aby zwiększyć poziom wilgotności w domowym inkubatorze można zastosować najprościej gąbkę nasączona wodą lub umieścić mały pojemnik z wodą.

Za duża wilgotność w inkubatorze

W celu usunięcia pary wodnej z komory lęgowej należy otworzyć wszystkie otwory wentylacyjne znajdujące się w inkubatorze oraz wybrać w miarę możliwości wodę z pojemnika.