Filtr
Produkty 7
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)
 1. Tester zarodków do prześwietlana jaj 15W Tester zarodków do prześwietlana jaj 15W
  POLECANEF3224
  Tester zarodków do prześwietlana jaj 15W
  74,00 zł 60,16 zł
 2. Prześwietlarka do jaj owoskop Brinsea OvaView z diodą LED Owoskop do testowania zalężenia jaj Brinsea OvaView z diodą LED
  F2436
 3. Moduł bateryjny do prześwietlarki diodowej Moduł bateryjny do prześwietlarki diodowej
  F2282
  Moduł bateryjny do prześwietlarki diodowej
  9,88 zł 8,03 zł
 4. Owoskop do prześwietlania inkubowanych jaj Owoskop do prześwietlania inkubowanych jaj
  F1211
  Owoskop do prześwietlania inkubowanych jaj
  118,60 zł 96,42 zł
 5. Prześwietlarka do jaj Prześwietlarka do jaj
  F1210
  Prześwietlarka do jaj
  160,67 zł 130,63 zł
  Brak w magazynie
 6. Owoskop do prześwietlania jaj - diodowy Tester do prześwietlania i kontroli zalężenia jaj z diodą LED
  F1209
Filtr
Produkty 7
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)

Owoskopy do jaj

Owoskop to urządzenie służące do prześwietlania jaj różnego gatunku drobiu, w celu wykrycia nieprawidłowości w jajach i wczesne ich wyeliminowanie. Jest to urządzenie dedykowane dla początkujących hodowców drobiu, jak również doświadczonych. Prześwietlanie jaj umożliwia selekcję jaj w pierwszym etapie inkubacji. Niezalężone jaja pozostawione w wylęgarce psują się, a wydzielane przez nie gazy mogą wpłynąć na nieprawidłowy pozostałych zarodków, co skutkuje wylęgiem chorych i słabych piskląt. Prześwietlarka do jaj to nieodłączny atrybut każdego hodowcy drobiu.

Zalężone jajka - jak sprawdzić?

Prześwietlanie jaj należy wykonywać w ciemnym pomieszczeniu. Jaja należy ułożyć ostrym czubkiem do góry, można też odwrotnie. Dopiero po kilku dniach, od ogrzewania jaj w wylęgarce rozwija się embrion i wtedy można stwierdzić czy nałożone jaja są zalężone. Wcześniej niestety nie ma możliwości określenia przydatności jaj do procesu inkubacji. Prawidłowy rozwój zarodka można zaobserwować już po 7 – 10 dni od włożenia jaj do inkubatora, a następnie po kolejnych 7 dniach – rozwijające się zarodki mogą obumrzeć, z różnych powodów (wada genetyczna lub słaby embrion), takie jaja również trzeba koniecznie usunąć, ponieważ w jajach z naczyniami krwionośnymi namnażają się bakterie, które mogą przejść na zdrowe i rozwijające się jaja, co może niestety skutkować wylęgiem chorych lub zdeformowanych piskląt.

Prześwietlanie jaj – co można zobaczyć?

 • Siatka czerwonych nitek – powstające naczynia krwionośne – jajo jest zapłodnione, embrion się rozwija
 • Żółtko bez czerwonych nitek – jajo niezapłodnione
 • Ciemne żółtko – jajo niezapłodnione
 • Pierścień lub czarna plama – martwe embriony, jajo niezapłodnione

Owoskop do jaj – sposób działania i budowa:

Urządzenie do prześwietlania jaj to prawidłowo owoskop. Na rynku dostępne są różne modele, różnią się zazwyczaj żarówką oraz sposobem badania jaj. Wyróżniamy owoskopy ze zwykłą żarówką 60 W lub żarówką LED 15 W, które nie nagrzewają się, dzięki czemu nie nagrzewają również prześwietlanych jaj, dlatego są bardziej zalecane. Jeśli chodzi o sposób prześwietlania – dostępne są prześwietlarki, gdzie jajko kładzie się na otwór z żarówką, inne to takie, gdzie do każdego jajka przykłada się gumową końcówkę z żarówką. Owoskop do jaj zasilany jest zazwyczaj z sieci 230 V. Istnieją modele, które posiadają możliwość podłączenia do modułu bateryjnego. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni posiadać blisko dostępu do sieci elektrycznej. Przy wyborze owoskopu należy wiedzieć, jakiego rozmiaru jaja będą prześwietlane. Niektóre modele owoskopów posiadają w zestawie końcówki np. na mniejsze jaja tj. przepiórcze lub gołębie.

Prześwietlarka do jaj – wersja profesjonalna:

Na rynku dostępne są również profesjonalne prześwietlarki do jaj marki Brinsea. W budowie przypominająca mikroskop. Owoskop Brinsea wyposażony jest w specjalne oświetlenie LED, najnowszej technologii, dzięki któremu obraz zarodka jest niezwykle wyraźny. Nakładka OvaScope załamuje emitowane światło, dzięki czemu jajo jest powiększone i bardzo dobrze doświetlone. Zewnętrzne pokrętła umożliwiają obrót jaja, które znajduje się wewnątrz. Żarówka LED nie nagrzewa jaj oraz . Urządzenie można podłączyć do komputera, do tego celu wymagana jest kamerka internetowa. Takie rozwiązanie jest przydatne podczas pokazów i prezentacji multimedialnych, gdzie obraz prześwietlanego jaja można udostępnić na ekranie lub rzutniku. Prześwietlarka do jaj marki Brinsea doskonale nadaje się do obserwacji jaj indyczych po jaja przepiórcze.