Filtr
Produkty 6
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)
 1. VIRKON S - uniwersalny preparat dezynfekcyjny 200 g VIRKON S - uniwersalny preparat dezynfekcyjny 200 g
  POLECANEBESTSELLERF1699
  VIRKON S - uniwersalny preparat dezynfekcyjny 200 g
  Cena promocyjna 25,60 zł 23,70 zł Regular Price 26,99 zł
 2. Spryskiwacz butelkowy - pojemność 0
  F1700
  Spryskiwacz ręczny do dezynfekcji jaj i inkubatora
  10,37 zł 8,43 zł
 3. Zestaw do dezynfekcji jaj lęgowych i konsumpcyjnych Zestaw do dezynfekcji jaj lęgowych i konsumpcyjnych
  F6739
  Zestaw do dezynfekcji jaj lęgowych i konsumpcyjnych
  85,25 zł 69,31 zł
Filtr
Produkty 6
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)

Dezynfekcja jaj lęgowych

Prawidłowa dezynfekcja jaj lęgowych to kolejny krok tuż po odpowiednim ich przechowywaniu, który przyczynia się do wysokiej skuteczności inkubacji. Na jajach bowiem mogą znajdować się groźne wirusy i bakterie, których gołym okiem nie zauważymy. Patogeny te mogą przejść z jajami do inkubatora, a tam wysoka temperatura spowoduje ich błyskawiczne namnożenie. Cały proces może skutkować niekorzystnymi skutkami dla procesu inkubacji tj. zahamowaniem wzrostu zarodków lub wadami rozwojowymi wśród piskląt. Młode organizmy nie posiadają jeszcze dobrze wykształconej odporności i są łatwo podatne na wirusy i bakterie, które mogą je osłabić, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Dezynfekcja jaj zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych chorób również wśród dorosłych ptaków.

Sposoby dezynfekcji jaj:

 • Gotowy roztwór preparatu dezynfekującego można rozprowadzać za pomocą opryskiwacza, emitując delikatną mgiełkę na jajka, po kilku minutach mokre jaja wytrzeć czystą i suchą szmatką.
 • Zanurzanie jaj w gotowym roztworze preparatu, do tego celu najlepiej sprawdzi się zestaw wiader do dezynfekcji. W pełnym wiadrze przygotowujemy roztwór, do ażurowego koszyka wkładamy jaja i zanurzamy na kilkanaście sekund, po czym również wycieramy jaja przy pomocy czystej i suchej szmatki.
 • Przecieranie jaj bawełnianą szmatką, nasączoną roztworem dezynfekcyjnym.

Mycie i dezynfekcja inkubatora

Mycie i odkażanie inkubatora to również istotny proces, który skutkuje lepszą skutecznością inkubacji. Bardzo ważne jest aby inkubator umyć i zdezynfekować zarówno po jak i przed przeprowadzoną inkubacją. Drobnoustroje mogą się łatwo rozprzestrzenić i wydostać z urządzenia, nawet gdy nie będzie już używane. Odkażanie zalecane jest również w przypadku odchowalników oraz komponentów w nich stosowanych tj. oprawy promiennikowe, karmidła, poidła i inne elementy dla piskląt.