Temperatura to najważniejszy parametr prawidłowego procesu inkubacji. Urządzenie lęgowe nagrzewa się za pomocą grzałek, które są również niezbędnym wyposażeniem klujników oraz odchowalników. Aby zapobiec ciągłej pracy grzałki i przegrzaniem komory lęgowej – do zarządzania pracą grzałki stosowane są termostaty.
Grzałka do inkubatora - zasada działania
Grzałki mogą występować w kompletnej formie do zamontowania i podłączenia za pomocą przewodów pod termoregulator. Termoregulator zarządza pracą grzałki – wyłącza lub wyłącza grzałkę po osiągnięciu zadanej temperatury. Kompletne grzałki występują w zestawach z uchwytami do montażu oraz konektorami podłączeniowymi. Dostępne grzałki występują w kształcie prostokąta lub okręgu, w różnych wymiarach - dzięki czemu łatwo je dobrać do kształtu inkubatora.
Jak dobrać moc grzałki do inkubatora?
Dobór mocy grzałki zależna jest od kubatury komory lęgowej oraz ilości inkubowanych jaj, moc grzałki to zazwyczaj od 100 W do 250 W. Czasem zdarza się, że warto zamontować dwie słabsze grzałki zamiast jednej mocnej, np. dwie grzałki po 100 W – jedna grzałka pracuje cały czas, a druga załącza się tylko w razie potrzeby dogrzania, regulowane oczywiście za pomocą termoregulatora.
Gdzie powinna być zamontowana grzałka?
Grzałka do inkubatora powinna być umiejscowiona w górnej pokrywie – wtedy ciepło emitowane jest na jajka równomiernie, przy pomocy wentylatora, który również powinien być zainstalowany w pobliżu grzałki, tworząc niezawodny system grzewczy. Grzałki montowane są na specjalnych uchwytach, tak by nie dotykać obudowy urządzenia, ponieważ może to doprowadzić do jej nagrzania.
Grzałka spiralna - rozwiązanie dla profesjonalnych urządzeń i nie tylko!
Dostępne są również na rynku grzałki spiralne – to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych grzałek. Ten rodzaj grzałek charakteryzuje się szybkim czasem nagrzewania i chłodzenia, a także posiadają niewielkie wymiary. Spirale grzejne można doskonale dopasować do kształtu inkubatora lub innego urządzenia, świetnie rozprowadza się je po całej powierzchni inkubatora. Rozróżniamy grzałki spiralne o mocach w zakresie 100 W – 500 W.
Budowa i montaż grzałek spiralnych
Spirala grzejna cechuje się dowolnym rozprowadzeniem po komorze lęgowej, jej struktura sprężyny sprawia że są bardzo dobrze rozciągliwe, potrafią rozciągnąć się do długości 125 cm, najlepszą prace osiągają przy długości 40 cm. To bardzo ważne, ponieważ pojedyncze zwoje nie mogą się dotykać. Do montażu spirali grzewczych stosuje się okrągłe izolatory porcelanowe, najlepiej jeden na każdym narożniku. Jeśli mamy zamiar prowadzić więcej torów spirali, wtedy należy użyć więcej porcelanowych zaczepów. Izolator porcelanowy do inkubatora posiada specjalne wyżłobienie, dzięki któremu grzałka doskonale układa się i rozprowadza. Zakończeniem układu grzewczego inkubatora jest izolator kostkowy wyposażony w otwory na styki grzałek, z którego wychodzimy przewodami podłączeniowymi pod termostat zarządzający pracą grzałki. Izolatory porcelanowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki panujące w komorze lęgowej, chroniąc obudowę urządzenia przed przegrzaniem się. Spirala nagrzewa się bardzo szybko, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę aby nie dotykała obudowy urządzenia. Prezentowane elementy grzewcze znajdują zastosowanie w bardziej złożonych urządzeniach - tj. inkubatory profesjonalne.
Grzałka ceramiczna – alternatywa dla sztucznej kwoki
Na rynku dostępna jest również grzałka ceramiczna, o wysokiej mocy 300 W, która swoje zastosowanie znajduje również w odchowanikach - pełniąc rolę tzw. sztucznej kwoki. Do zamontowania grzałki ceramicznej niezbędne są także izolatory porcelanowe. W tej wersji należy pamiętać o zastosowaniu termostatu, aby grzałka nie pracowała cały czas.