Aktualności Porady dla hodowców

Parowanie gołębi – klucz do uzyskania przyszłych czempionów!

Hodowla gołębi pocztowych to nie tylko wystawianie ptaków na loty oraz zdobywanie wysokich wyników. To również inne etapy chowu, które mają wpływ na wysokie wyniki konkursowe czyli końcowy efekt w całorocznym sezonie. Jednym z najważniejszych jest dobieranie gołębi w pary, czyli twz. parowanie. Parowanie gołębi to bardzo ważny okres w każdej hodowli, jest to przygotowanie gołębi do lęgów. Wymaga on wiele spokoju i cierpliwości ze strony hodowcy, a także ogromnej wiedzy i umiejętności. Odpowiednie połączenie ptaków w pary skutkuje zdrowymi, silnymi młodymi, które w przyszłości osiągną wysokie wyniki lotowe. Okres parowania przypada na wiosnę, jednak pierwsze dobory w pary zaczyna się już w styczniu. Jak parować gołębie? Należy dokładnie znać techniki parowania oraz czynniki, które wpływają na dobór partnerów. Dobrze dobrana para gołębi wydaje na świat potomstwo, dlatego odpowiedni dobór decyduje o kolejnych 3-4 latach w hodowli gołębi. Oprócz odpowiedniego doboru ważna jest zbilansowana dieta zarówno dla samic jak i samców oraz prawidłowa suplementacja ptaków.

Parowanie gołębi pocztowych – metody:

Hodowcy gołębi stosują różne techniki parowania. Każda technika ma swoje plusy i minusy, a wybór odpowiedniej jest uzależniony od warunków oraz celów hodowli. Każdy hodowca ma swój sprawdzony i wypracowany sposób na parowanie gołębi. Najbardziej popularne i stosowane metody:

  • Parowanie naturalne lub losowe – najprostsza metoda, jest to dobieranie ptaków według ich upodobań, czyli na „miłość”. Decyzja o wyborze partnera pozostawienia jest ptakom. Hodowca zapewnia tylko odpowiednią liczbę gniazd, potem tylko obserwuje jak ptaki dobrały się w pary. Jest to naturalna metoda parowania i pozwala zachować instynkt gołębi. W tej metodzie hodowca nie ingeruje w genetykę ptaków.
  • Parowanie sterowane – jest to łączenie w pary z wyznaczonymi partnerami. W tej metodzie hodowca decyduje, które pary wydadzą wspólnie potomstwo. Hodowca gołębi dobiera ptaki pod względem cech genetycznych tj. ilości piór, kolorystyki, koloru oczu, tak aby jeden partner uzupełniał drugiego. Samiec z samicą muszą się wzajemnie uzupełniać, np. silne samce łączą się z drobniejszymi samicami i na odwrót. Ważną zasadą jest również łączenie partnerów z różnych grup wiekowych. Dwoje starszych partnerów (np. 5 letnich) wyda słabsze potomstwo. Dlatego starszym samcom (do 4 lat) należy dobierać młode samiczki i odwrotnie. W ten sposób jeden partner uzupełnia drugiego. Ta metoda wymaga więcej obserwacji i zaangażowania ze strony hodowcy. Sterowane parowanie gołębi umożliwia uzyskać zdrową i witalną hodowlę.
  • Parowanie rotacyjne – to metoda, która łączy elementy naturalnego oraz sterowanego parowania gołębi. Zmiana partnerów jest regularna i pozwala utrzymać różnorodność genetyczną w całej hodowli. Każdy gołąb ma kilku partnerów i jest parowany z innym gołębiem w każdym sezonie lęgowym. Rotacyjne parowanie gołębi wymaga ogromnego doświadczenia oraz organizacji ze strony hodowcy.
Parowanie gołębi

Karmy rozpłodowe dla gołębi – jaką wybrać?

Parowanie oraz lęgi gołębi pocztowych to okres przygotowania ptaków do wydania potomstwa, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednio zbilansowaną dietę oraz suplementację. Jest to dość stresujący okres dla ptaków. Dieta przyszłych rodziców musi być bogata w białko oraz tłuszcze. Zdrowi rodzice to zdrowe i silne potomstwo. Sezon lęgowy przypada na wiosnę, a nawet wcześniej, czyli aura pogodowa w tym okresie może być jeszcze zimowa. Stąd też należy zadbać o odporność ptaków, podając naturalne preparaty wzmacniające np. czosnek dla gołębi, drożdże paszowe. Warto też sięgnąć po wysokiej jakości karmy dla gołębi, są oznaczone przez producentów jako karmy rozpłodowe dla gołębi – gotowe mieszanki. Odpowiednia karma rozpłodowa dla gołębi są specjalnie opracowane przez specjalistów, aby dostarczyć ptaków wszystkich niezbędnych składników odżywczych podczas okresu rozrodczego. Karma na rozpłód jest bogata w białko, tłuszcze, witaminy, czyli posiada w swoim składzie ziarna tj. kukurydza, groch, rzepak, nasiona oleiste. Wszystkie w odpowiedniej proporcji, aby poprawić płodność gołębi. Nieodpowiednia dieta może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji w okresie lęgowym m.in. samice mogą mieć trudności ze zniesieniem jaj, jaja mogą posiadać cienką skorupkę lub będą niezapłodnione.

Karma rozpłodowa dla gołębi

Detox gołębi, czyli oczyszczanie organizmu ptaków

Po zimie gołębie trzeba również oczyścić z toksyn i zmniejszyć ich warstwę tłuszczu, którą „wyhodowały” w okresie zimowym, podczas zimowego odpoczynku. Dlatego w tym celu podajemy specjalne dodatki, do oczyszczania najlepiej sprawdzi się ostropest dla gołębi, który posiada właściwości odtruwa organizm ptaków oraz regeneruje i ochrania wątrobę jednocześnie. Detox gołębi jest bardzo ważny również podczas odrobaczania gołębi, w którym toksyny są usuwane przez wątrobę. Wszelkie toksyny, które zamieszkują organizm ptaków są bardzo szkodliwe i niekorzystnie wpływają na ich płodność. Dlatego oczyszczenie organizmu jest bardzo ważne, szczególnie przed okresem rozrodczym. Gołębie bardzo łatwo mogą zarazić się wszelkiego rodzaju drobnoustrojami np. z odchodów, wody pitnej, grzebania w ziemi. Dlatego hodowcy w okresie zimowym podają ptakom oregano dla gołębi, które wykazuje działanie lecznicze tj. przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz bakteriobójcze. Można je stosować w formie proszku lub płynu.

Pakiet rozpłodowy dla gołębi – co podawać gołębiom przed parowaniem?

Przed rozpoczęciem parowania warto sięgnąć po wzmocnienie gołębi do rozrodu. W tym celu podaje się ptakom witaminy, które poprawiają i wspierają organizm ptaków, wylęgowość jaj oraz prawidłowy odchów młodych. Są to dodatki witaminowe, wzmacniające oraz stymulujące płodność ptaków. Przy wyborze odpowiedniego dodatku należy sprawdzić czy posiada w składzie witamina e selen dla gołębi, te dwa składniki są kluczowe w okresie rozrodczym gołębi, podawane wspólnie, dlaczego?

  • Witamina E – stymuluje funkcję układu rozrodczego poprzez rozwój gruczołów płciowych, wzrost i rozwój komórek jajowych, prawidłowe funkcjonowanie i liczbę plemników, procent zapłodnienia, węglowość i wysoką przyswajalność zarodków. Oprócz korzyści ze stronu rozrodczego, witamina E reguluje także metabolizm węglowodanów, przemianę hormonów oraz stymuluje wytwarzanie przeciwciał.
  • Selen dla gołębi – pozwala utrzymać równowagę hormonalną w organizmie. Podawanie seleny poprawia wydajność reprodukcyjną. Posiada także silne działanie antyoksydacyjne, chroni komórki przed uszkodzeniem DNA, lipidów i białek. Selen w połączeniu z witaminą E wpływa na poprawę jakości nasienia.

Na rynku dostępne są zazwyczaj gotowe preparaty posiadające w składzie obydwa składniki. Warto zwrócić uwagę na naturalny olej z kiełków pszenicy, który jest bogatym źródłem witaminy E oraz D3.

zestaw rozpłodowy dla gołębi

Gołębnik - przygotowanie do sezonu lęgowego

Okres poprzedzający parowanie gołębi oraz lęgi to pierzenie gołębi, czyli zazwyczaj koniec października lub listopada. Jest to czas na porządki w gołębników oraz odrobaczanie gołębi. Warto również upewnić się i skonsultować z weterynarzem czy stado reprodukcyjne jest zdrowe i gotowe do rozpłodu. Gołębie rozpłodowe jako przyszli rodzice muszą być zdrowi i przygotowani do sezonu lęgowego, aby wydać na świat zdrowe potomstwo. Najczęstsze choroby gołębi, które niekorzystnie wpływają na rozród ptaków to:

  • żółty guzek,
  • kokcydioza u gołębi,
  • pasożyty gołębi – wewnętrzne i zewnętrzne.

Są to choroby, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się w gołębniku, dlatego bardzo ważne jest aby przed parowaniem i sezonem lęgowym gołębnik rozpłodowy był prawidłowo wyczyszczony. Źródłem chorób są głównie odchody, dlatego to sprzątania odchodów najlepiej sprawdzają się metalowe skrobaczki, które pozwolą na dokładne wyczyszczenie pomieszczenia. Należy pamiętać również o dezynfekcji wszystkich zakamarków gołębnika, w których mogą zagnieździć się chorobotwórcze drobnoustroje. Ściółka dla gołębi musi być nowa, wolna od wszelkich zabrudzeń, najlepiej sprawdzają się zrębki dla gołębi wykonane z drzew liściastych tj. dąb, buk oraz olcha. Aby zwiększyć higienę w gołębniku podłoże można zastosować suchą dezynfekcję, czyli proszek Sandezia.

Czyszczenie cel w gołębniku

Cele do gołębnika

Skuteczne parowanie gołębi i sukces w lęgach to również zasługa odpowiedniego wyposażenia każdego gołębnika. Odpowiednie warunki to kolejny klucz do sukcesu. Gołębnik rozpłodowy musi być wyposażony w niezbędny element, czyli cele lęgowe dla gołębi. To miejsce to bezpiecznego i komfortowego składania jaj, a także odchów młodych, można je porównać z domem rodzinnym. W celach odbywa się również parowanie gołębi – samce same wybierają wolną celę, w której umieszcza się samicę na całą noc. Rano wypuszcza się samicę z celi, gdzie przez całą noc para ma czas na „zapoznanie się”. Najczęściej hodowcy gołębi sami je wykonują lub kupują gotowe cele i łączą je w większe segmenty. Cele lęgowe dla gołębi powinny znajdować się w cichej i spokojnej części gołębnika, z dala od hałasu i intensywnych promieni słonecznych. Gołębnik, w którym umieszczone są cele lęgowe nazywany jest jako gołębnik rozpłodowy. Odpowiedni dobór materiałów oraz wyposażenie cel to kluczowe aspekty, mające ogromny wpływ na sukces w lęgach i całej hodowli gołębi.

Cele lęgowe w gołębniku

Jak zrobić cele lęgowe dla gołębi?

Najpierw należy wybrać odpowiedni materiał i przemyśleć wymiary cel lęgowych. Wymiar celi zależy od gatunku, czyli wielkości ptaków. W przypadku gołębi pocztowych zaleca się stosować cele o wymiarach 60 x 60 x 40 cm. Dla mniejszych ras, tj. gołębi ozdobnych cele lęgowe mogą być mniejsze. To ważny parametr, ponieważ para powinna mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń, a potem również do wychowu młodych. Jeśli chodzi o materiał to najczęściej wybierane są płyty pilśniowa lub drewno, które są ekologiczne i bezpieczne. Nie można stosować materiałów pokrytych lakierami lub farbami, ponieważ mogą być niezwykle toksyczne dla ptaków. Frontowa część celi jest otwarta, tak aby ptaki mogły swobodnie wchodzić i wychodzić. Zaleca się zamontować ruchomy panel – aby można było łatwo czyścić celę i kontrolować lęgi. Cele lęgowe dla gołębi najlepiej wyścielić trocinami, zapewni to odpowiednią izolację termiczną oraz czystość. W celu zwiększenia komfortu cele powinny być wyposażone w dodatki tj. gniazda. Gniazda dla gołębi ułatwią składanie i wysiadywanie jaj, można również zastosować wkłady do gniazd. Cele dla gołębi powinny być również uzbrojone w poidła i karmidła, aby ptaki miały swobodny dostęp. Misa lęgowa dla gołębi

Odpowiednie warunki rozpłodowe tj. wyposażenie gołębnika, prawidłowa higiena, odpowiednio zbilansowana dieta oraz dodatki witaminowe to główne aspekty, dzięki którym hodowca może osiągnąć sukces w hodowli. Każdy hodowca chce najlepszych młodych gołębi, które będą przyszłymi czempionami w lotach ale najpierw należy zadbać o prawidłowy przebieg okresu parowania gołębi i lęgów.

Komentarze