Spacer z psem to przyjemność zarówno dla czworonoga, jak i dla właściciela. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa, tak by zminimalizować wszelkie zagrożenia czyhające podczas wspólnych przechadzek. Bezpieczny pies to także bezpieczny pieszy właściciel. Bezpieczeństwo psa można poprawić w kilku aspektach.

Dobra widoczność psa nocą

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią widoczność psa. Podczas spacerów, zwłaszcza wieczorną oraz nocną porą, zwierze może zostać niezauważone przez spacerowiczów, rowerzystów, czy kierowców. Często niesie to tragiczne skutki, których można jednak uniknąć zapewniając odpowiednie akcesoria dla pupila.

Celem zwiększenia widoczności psa zaleca się stosować odblaski. Mogą to być obroże odblaskowe dla psa, smycze, puszorki, kamizelki odblaskowe dla psa, czy migające diody dla psa, dzięki którym pupil staje się widoczny dla innych uczestników ruchu. Dzięki świecącym elementom ubioru psa właściciel ma kontrolę i informację, w którym miejscu znajduje się jego pupil.

Obroże i szelki dla psów

Niezwykle ważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa jest dobór odpowiedniego typu obroży, który uniemożliwi psu wydostanie się uprzęży na skutek impulsu np. zauważonej dzikiej zwierzynie, strachu przed wysokim dźwiękiem tj. huk petardy. Wtej kwestii doskonale sprawdzają się obroże zaciskowe oraz szelki dla psa, które gwarantują bezpieczeństwo podczas codziennych spacer

Istotny jest również dobór odpowiedniej smyczy dla psa w zależności od miejsca, pory oraz typu spaceru.Podczas nauki zaleca się stosować krótkie smycze dla psów, które pozwolą zapewnić całkowitą kontrolę nad pupilem.W trakcie miejskich przechadzek u zdyscyplinowanych i posłusznych zwierząt warto zaopatrzyć się w smycze automatyczne dla psów, która pozwoli regulować dystans między właścicielem a czworonogiem.Na otwartych przestrzeniach stosować można długie 10-15 m smycze treningowe, które zapewniają dużą swobodę ruchu pupilom.

Jeśli pupil miewa agresywne zachowanie względem innych zwierząt i ludzi, należy zaopatrzyć się w kaganiec, który zapobiegnie nieprzyjemnym sytuacjom.Pozwoli on również uniknąć spożywania przypadkowych rzeczy napotkanych przez psa podczas spacerów, które mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego.

Bezpieczny pies w samochodzie

Osobom, które często prowadzą podróże autem z psami, polecamy stosować specjalne szelki z wpinką w gniazdo pasów pasażera. Pasy bezpieczeństwa dla psa, zapewnią mu ochronę podczas gwałtownego hamowania lub kolizji drogowej.

Spacerując z czworonogiem szczególnie porą jesienną i zimową, należy zadbać o psie łapy, smarując je odpowiednim kremem zapobiegającym pęknięciom.